تاج اسباب بازی

جنسیت کودک چه تاثیری در خرید اسباب بازی دارد ؟

 

خرید اسباب بازی متناسب با جنسیت کودکان یکی از موضوعات مورد توجه کارشناسان و مربیان آموزشی است که باعث تصمیم گیری بهتر والدین در خرید اسباب بازی و  رشد بهتر کودکان در نتیجه بازی کردن با آنها می شود.

 

خرید اسباب بازی مناسب دخترانه , فروشگاه اینترنتی اسباب بازی

 

نتایج مطالعات محققان دانشگاه UCL  لندن در زمینه “سوگیری نوزادان نسبت به اسباب بازی ” پاسخ های جالب توجهی را ارائه کرده است.

 

گرایش کودکان به اسباب بازی های متناسب با جنسیت خود

بر اساس نتایج این تحقیقات که به تازگی در مجله “رشد نوزادان و کودکان” انگلستان منتشر شده ، کودکان قبل از شکل گیری هویت جنسی نیز به اسباب بازی های متناسب با جنس خود گرایش بیشتری نشان می دهند.

در این تحقیق که در میان 110 کودک حاضر در مهد کودک و بدون حضور والدین صورت گرفت کودکان به سه دسته تقسیم شدند . گروه اول شامل 40 کودک 9 تا 17 ماهه  بود که می توانستند به طور مستقل با اسباب بازی های موجود در محیط مهد بازی کنند . گروه دوم از 29 کودک 18 تا 23 ماهه تشکیل شده بود که پیشرفت قابل ملاحظه ای در تشخیص جنسیت یافته بودند . 32 کودک دیگر نیز در گروه 24 تا 32 ماهه قرار گرفتند که نسبت به گروه های قبل در تشخیص هویت جنسی دانش بیشتری کسب کرده بودند.

 

خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان

 

در این تحقیق خرس آبی ، ماشین و یک سرباز جستجوگر به عنوان اسباب بازی های پسرانه و عروسک دخترانه ، خرس صورتی و وسایل آشپزی در ردیف اسباب بازی های دخترانه تعریف شد.

در همه گروه های سنی این تحقیق، دختران به اسباب بازی های دخترانه و پسران به اسباب بازی های پسرانه تمایل بیشتری نشان دادند.

 

تاج اسباب بازی

کودکان قبل از شکل گیری هویت جنسی نیز

به اسباب بازی های متناسب با جنس خود گرایش بیشتری نشان می دهند

 

دکتر برندا تاد استاد دانشگاه لندن در این زمینه می گوید: “تفاوت های جنسی در انتخاب اسباب بازی و بازی های مورد علاقه کودکان در مباحث تکاملی و آموزشی دارای اهمیت زیادی هستند. “

به اعتقاد این استاد دانشگاه، تمایل به اسباب بازی های دخترانه و پسرانه یک پدیده تصادفی نبوده و ریشه تاریخی و تکاملی دارد. اما مهمترین سوال مطرح شده در این زمینه آغاز شکل گیری تفاوت گذاری میان اسباب بازی های دخترانه و پسرانه در میان شیرخواران است.

اگرچه شکل گیری هویت جنسی به طور مشخص از 3 سالگی آغاز می شود اما نتایج این یافته بیانگر این مسئله بود که دانش کودکان نسبت به هویت جنسی خیلی زودتر از سه سالگی و از 19 ماهگی آغاز می شود.

 

خرید اسباب بازی بر اساس جنسیت کودک صحیح است ؟

استاد روانشناسی دانشگاه لندن در ادامه به منشا بیولوژیک و زیستی بسیاری از رفتار ها در نوع انسان اشاره کرده و می گوید: “تفاوت های بیولوژیک در دختران و پسران در سو گیری کودکان نسبت به انتخاب اسباب بازی ها و خرید اسباب بازی  تاثیر گذاری زیادی دارد.

برای مثال پسران به خاطر علاقه و استعدادی که در پردازش فضایی دارند به اسباب بازی هایی با کارکرد چرخش فضایی علاقمند هستند و از بازی کردن با یک توپ ساده لذت می برند .

 

خرید اسباب بازی خردسال , توپ , جغجغه و اسباب بازی های دیگر

 

در حالیکه دختران بیشتر علاقمند به نگاه کردن به چهره بوده و در مهارت های ظریف حرکتی و دستکاری اشیا قوی تر هستند. به همین دلیل بازی کردن با عروسک ها و لوازم آشپزی را دوست دارند.”

اگرچه تفاوت های فردی زیادی بین کودکان وجود دارد اما به طور کلی تحت تاثیر دیدگاه های تکاملی و بیولوژیک ، دختران به اسباب بازی های دخترانه و پسران به اسباب بازی های پسرانه گرایش معنی دار بیشتری نشان می دهند.

جالب ترین یافته این تحقیق نشان می دهد، شیرخواران 9 تا 17 ماهه ای که قادر به خزیدن و راه رفتن هستند، به طور مستقل اسباب بازی مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. در این میان پسران بیشتر به سمت توپ می روند و دختران خود را مشغول بازی با وسایل آشپزخانه و پخت و پز می کنند.

 

 

بنابراین با توجه به علاقمندی بچه های این رده سنی می توانیم، اسباب بازی هایی در اختیارشان بگذاریم که بیشتر آنها را سرگرم کرده و مهارت های ذاتی شان را در جهت شکوفایی بیشتر رشد و توسعه دهد.  

خلاصه نتایج این تحقیقات به شرح زیر است :

 • از 9 ماهگی دختران به اسباب بازی های دخترانه و پسران به اسباب بازی های پسرانه گرایش بیشتری نشان می دهند. هر چند تفاوت های فردی هم بین بچه ها دیده می شود.

 

 • شیرخواران از 19 ماهگی با خزیدن، چهار دست و پا راه رفتن و راه افتادن میل به استقلال پیدا می کنند . بنابراین باید اسباب بازی هایی در اختیارشان قرار دهیم که بازی با آنها کاملا بی خطر بوده و کمتر نیاز به مداخله والدین و مربیان داشته باشد . 

 

 • بهتر است برای پسران 9 تا 32 ماهه نیز اسباب بازی هایی که دارای قابلیت چرخش فضایی هستند تهیه کنیم. در این گروه توپ ، لگوها ، انواع ماشین اسباب بازی و . . .  پیشنهاد می شود .

 

 • از آنجا که دختران 19 تا 32 ماهه از نگاه کردن به چهره ، مهارت های حرکتی ظریف و دستکاری اشیاء لذت می برند، اسباب بازی هایی نظیر عروسک ها ، لوازم آشپزی ، لوازم چایخوری ،انواع لگو ها و  لوازم خانگی و . . .   می تواند برایشان جالب باشد .

 

خرید اسباب بازی دخترانه عروسک بی بی بورن

 

 

منبع : http://toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و باذکر منبع بلامانع است )

کد QR برای: تاثیر جنسیت کودک بر خرید اسباب بازی

۴ دیدگاه

 1. حسن ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ پاسخ

  جالب بود. ذاتا بچه های پسر بیشتر دنبال ماشین و هواپیما و . . . می روند و دخترها دنبال عروسک .ذاتی انتخاب اسباب بازی ها

 2. مریم ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ پاسخ

  واقعا چه جالب

 3. سهیل ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ پاسخ

  عالی

 4. فرید ۱۳۹۷/۰۵/۱۷ پاسخ

  وقتی اسباب بازی مناسبی برای بچه ها می خریم واقعا بچه ها با علاقه باهاش بازی می کنن. حتی اگر یه توپ ساده باشه. این مقاله راهنمای خوبی برای من بود. مرسی. ولی احساس می کنم تنوعی که باید اسباب بازی بچه ها داشته باشه وجود نداره شایدم من زیاد آشنا نیستم. نمی دونم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

1 + 3 =