پژوهش منتشر شده ای در مجله علوم اعصاب نشان می دهد که آشنایی با موسیقی، قبل از سن هفت سالگی . . .

تاج اسباب بازی

10 فایده شگفت انگیز اسباب بازی موزیکال برای کودکان

اسباب بازی فروشی , اسباب بازی موزیکال

اسباب بازی موزیکال دسته بزرگی از اسباب بازی ها را تشکیل می دهد که فراوانی آنها برای نوزادان و کودکان نوپا بسیار بیشتر از گروه های سنی دیگر است . قطاری که با حر کت خود آهنگ شادی پخش می کند ، عروسکی که با فشردن دکمه های آن موسیقی های مختلفی را اجرا می کند و آلات موسیقی اسباب بازی نظیر ارگ ، گیتار و . . . در این گروه از اسباب بازی ها قرار می گیرند.

محققان معتقدند، موسیقی نقش مهمی در رشد ذهنی کودک دارد . چنانچه کودکان از سنین خردسالی با موسیقی به عنوان ابزاری برای رشد فکری و ذهنی سر و کار داشته باشند، این امر در سازماندهی دستگاه اعصاب مرکزی آنها تاثیر زیادی می گذارد و مهارت های پایه ای بسیاری را در آنها تقویت می کند. از طرفی بچه ها نیز یک کشش طبیعی به موسیقی دارند و به اسباب بازی هایی که دارای ملودی هستند توجه بیشتری می کنند . در ادامه به برخی از مهمترین تاثیرات این گروه از اسباب بازی ها اشاره می شود :

 

1. تحریک توسعه مغز با اسباب بازی موزیکال

مغز انسان از هفته 5 بارداری شروع به رشد می کند . استفاده از موسیقی در تمام دوران رشد به توسعه ذهن کودک کمک می کند. به همین دلیل استفاده از اسباب بازی موزیکال و آموزش موسیقی در سالهای اولیه رشد فعالیت های پیچیده عصبی را  در زمینه پردازش زبان، استدلال، حل مسئله، و بسیاری از مهارت های دیگر تسهیل می کند.

 

اسباب بازی فروشی , هدیه سیسمونی , اسباب بازی موزیکال ,عروسک های موزیکال

2. کاهش استرس نوزادان

طبق مطالعاتی که در مرکز پزشکی نیویورک انجام گرفته است؛ حتی نوزادان نیز می توانند از موسیقی بهره ببرند بویژه هنگامی که والدینشان آهنگ های مورد علاقه خود را به عنوان لالایی برای آنها می خوانند و یا توسط اسباب بازی هایشان پخش می کنند .

 

در هنگام شنیدن موسیقی، سطح استرس در نوزادان کاهش می یابد و علائم حیاتی و زیستی در آنها متعادل می گردد.

 

3. افزایش حافظه با اسباب بازی موزیکال

حافظه می‌تواند از طریق موسیقی تقویت شود و افرادی كه از كودكی در معرض آموزش و بازی‌های موسیقایی بوده‌اند‌، حافظه بسیار بهتری دارند. ریتم، ملودی، هارمونی و… جزو عواملی هستند كه موجب تقویت حافظه می‌شوند. حتی شنیدن موسیقی و بازی کردن با آلات موسیقی باعث افزایش چشمگیر ظرفیت حافظه کوتاه مدت می شود

4. افزایش اعتماد به نفس

اگرچه اسباب بازی های موزیکال به تنهایی نمی توانند اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهند، اما روش های ما در برخورد با کودکی که با این اسباب بازی ها بازی می کند به راحتی می تواند در شکل گیری و تقویت اعتماد به نفس کودکان موثر واقع شود.

( بیشتر بخوانید : کدام اسباب بازی ها کودکان را خوش بین تر می کند ؟ )

وقتی کودک پشت یک ارگ می نشیند و شروع به نواختن آن می کند و در مقابل بلندگوی آن آواز می خواند و مورد تشویق والدین و اطرافیانش قرار می گیرد ، از نمایش توانایی خود به دیگران لذت می برد و اعتماد به نفسش تقویت می شود.

شاید همین مسئله کمک کند تا در بزرگسالی کمتر نیاز به خودنمایی و تظاهر پیدا کرده و بهتر بتواند از رفتار های نابهنجار دوری گزیند .

تاثیرگذاری بعدی آن زمانی است که کودک دو ساله شما با آزمون و خطا دکمه های مختلف یک خرس موزیکال را می فشارد و از رابطه علت و معلولی فشردن دکمه و صدای پخش شده مطلع می شود و از اینکه توانسته است تاثیرگذار باشد و کار تازه ای انجام دهد ، لذت می برد.  

 

 

5. مهار کسالت

اسباب بازی موزیکال ,اسباب بازی فروشی , عروسک اسباب بازی پرنده موزیکال

هیچ کودکی از بازی کردن با اسباب بازی موزیکال که متناسب با رشد جسمی و فکری اش تهیه شده باشد، دلزده و ناراحت نمی شود، بلکه معمولا سرحال تر و با نشاط تر می گردد . این امر به این دلیل است که صدای موسیقی می‌تواند فریادهای خستگی مغز را کاهش دهد . گوش دادن به موسیقی ، رقیبی برای بدن در تسخیر توجه مغز است و به ما کمک می‌کند تا به راحتی از این پیام‌های خستگی چشم پوشی کنیم.

6. آسان شدن یادگیری زبان دوم

پژوهش های اخیر نشان داده است کودکانی که شناختی از موسیقی دارند و به نحوی با آن سر و کار داشته اند، بهتر می توانند زبان دوم را بیاموزند.

7. آموزش های هدفمند گفتاری و زبان آموزی و . . .

دسته ای از اسباب بازی های موزیکال با هدف آموزش زبان طراحی شده اند برای مثال پشتوانه ای برای آموزش حروف زبان مادری یا  دیگر زبان ها هستند. برخی از این اسباب بازی ها هم صرفا ملودی و آهنگ  ساز های مختلف را پخش می کنند و کودکان را با ریتم ها و وسایل مختلف موسیقی آشنا می کنند.اسباب بازی فروشی , هدیه تولد , اسباب بازی سفره موزیکال

اما نکته ظریفی که گاهی مورد غفلت قرار می گیرد این است که برخی از این آموزش ها به گونه ای طراحی شده که تاثیرات غیر مستقیم ولی تاثیرگذار بر کودکان می گذارد. برای مثال :

سفره های موزیکال یا ارگ هایی که داری صدای حیوانات هستند با تشویق کودکان نوپا برای تقلید کردن از صدای حیوانات، عضلات کوچک و تارهای صوتی آنها را تقویت می کنند.

در نتیجه به زبان باز کردن کودکان 8 ماهه تا یک ساله کمک شایان توجهی می کنند.

8. توسعه مهارت های گوش دادن

موسیقی توانایی گوش دادن را نیز تقویت می کند. صدای زیر، بم، بالا و پایین، سریع و آهسته و . . . روی حساسیت گیرنده های شنوای گوش درونی تاثیر می گذارند و قدرت تجزیه تحلیل و تفکیک صدا ها را افزایش می دهد. این مهارت به نوبه خود روی کورتکس مغز نیز تاثیرات بلند مدتی خواهد داشت.

 


جدیدترین اسباب بازی ها 

 محصولات دیگر فروشگاه را اینجا ببینید


9. تقویت هماهنگی های حرکتی

پژوهش منتشر شده ای در مجلۀ علوم اعصاب نشان می دهد که آشنایی با موسیقی، قبل از سن هفت سالگی، می تواند اثر عمده ای بر رشد مغز داشته باشد. افرادی که از سنین پایین تر در کودکی ، با موسیقی آشنا می شوند، مناطق حرکتی مغز آنها ارتباط قوی تر با هم پیدا می کند. در نتیجه این افراد مهارت های حرکتی بالاتری خواهند یافت.

اسباب بازی فروشی , اسباب بازی زیبای موزیکال

 

10. افزایش دقت و توجه

موسیقی از طریق تحریك فرد برای دقت بیشتر نسبت به نوع صدا‌، ریتم، ملودی، آهنگ، جهت صدا و… در افزایش حافظه و تمركز مؤثر است؛ به همین دلیل، اغلب دانش‌آموزانی كه به نوعی با موسیقی سر و کار داشته اند، در مدرسه و دانشگاه موفق‌تر هستند.

موسیقی به ‌عنوان یك بخش مهم از زندگی می تواند مهارت‌های خلاقانه و مختلفی را در کودکان  پرورش دهد. به همین دلیل است که ضرورت دارد متناسب با  نیازهای آموزشی کودکان اسباب بازی موزیکال مناسبی را در اختیار آنها بگذاریم و زمینه رشد و توسعه مهارت های بیشتر را برای آینده آنها لحاظ کنیم.

اسباب بازی فروشی ,اسباب بازی موزیکال , اسباب بازی زیبا و موزیکال , هدیه مناسب برای کودک

منبع :https://www.toyinfo.ir (استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و باذکر منبع بلامانع است )

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید