وبلاگ » مقالات » تاثیر وسایل بازی بر افزایش رشد مغزی کودک

پژوهشگران برای شناسایی عوامل موثر در رشد مغزی کودکان ، بازدید دقیقی از منزل و اتاق آنان انجام دادند

تاج اسباب بازی

رشد مغزی کودکتان را با استفاده از اسباب بازی ها افزایش دهید !

 

اسباب بازی - عروسک -کودک

 

یک تحقیق ۲۰ ساله نشان داد که « تکامل قدرت مغز » در اواخر دوران نوجوانی با فعالیت های شناختی کودک در چهارسالگی مرتبط است. در واقع این فعالیت های شناختی نواحی مغزی مرتبط با زبان و شناخت محیط اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد.

طی تحقیقاتی که روی کودکان دچار ضربه مغزی انجام شد دانشمندان به این نتیجه رسیدند که :

تجربیات دوران کودکی می تواند رشد مغز را تحت تاثیر قرار دهد . اما این تجربیات در کدام محدوده سنی موثرتر است و کدام بخش های مغز را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

 

تحقیقات ۲۰ ساله مرکز اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا

تاثیر اسباب بازی و عروسک بر تکامل مغز کودک

برای روشن شدن این موضوع “مارتا فرا ” مدیر مرکز اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا مطالعات متمرکزی را آغاز کرد

برای شروع این مطالعات ارزیابی های دقیقی از زندگی ۶۴ کودک ۴ ساله در خانه شروع شد و در بازه های زمانی معینی در طول ۲۰ سال  تصویر مغزی آنان تهیه شد.

اسباب بازی و تجربه شناختی کودک

سرانجام نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب سال ۲۰۱۲ نیواورلئان ارائه شد.

در خلاصه این مقاله آمده است :

ارتباط صمیمانه پدر و مادر و تجربیات شناختی گوناگون که برای کودک ۴ ساله ایجاد می کنند عامل کلیدی تکامل مغز در ۱۵ سال بعدی زندگی کودک است و این فرصت در هیچ زمان دیگری برگشت پذیر نیست.

پژوهشگران برای شناسایی عوامل موثر در رشد مغزی کودکان، بازدید دقیقی از منزل و اتاق کودکان انجام دادند .

جالب است که تعداد کتاب های کودکان و اسباب بازی های آنها به عنوان اصلی ترین فاکتورهای تحقیق تعریف شد. اما از آنجا که اسباب بازی های کودکان دارای تنوع و گستردگی فراوانی است، زیرگروه های مختلفی نظیر تعداد، رنگ بندی، آموزشی بودن یا تخیلی بودن و . . . نیز مورد توجه قرار گرفت.

از طرفی میزان پشتیبانی و مراقبت پدر و مادر از کودک در سن ۸ سالگی هم مورد بررسی قرار گرفت و هنگامی که شرکت کنندگان به ۱۷ سالگی رسیدند باز هم از مغزشان تصویر برداری شد .

اما نکته جالب توجه این بود که تکامل مغز در اواخر نوجوانی تنها با فعالیت های شناختی کودک در سن ۴ سالگی ارتباط دارد و غنی ترین محیط های آموزشی و محبت های پدر و مادر در ۸ سالگی فاقد چنین تاثیری است.  

اسباب بازی - عروسک

ارتباط صمیمانه پدر و مادر و تجربیات شناختی گوناگون که برای کودک ۴ ساله ایجاد می کنند

عامل کلیدی تکامل مغز در ۱۵ سال بعدی زندگی کودک است

اسباب بازی - عروسک

 اسباب بازی , اسباببازی ,فرروشگاه اسباب بازی , اسباب بازی فروشی ,اسباب بازی پسرانه

 

اسباب بازی و توسعه مهارت های ذهنی کودک

از آنجا که مغز تا دوران بلوغ سلول های خود را به طور دائم بررسی کرده و سلول های غیرضروری را حذف می کند قشر مغز نازکتر شده و عملکر تخصصی آن افزایش می یابد . کودکانی که در سن ۴ سالگی از نظر شناختی بیشتر فعالیت می کنند کورتکس های نازک تر و توسعه یافته تری پیدا می کنند و در نتیجه در آزمون های زبان و درک محیط پیرامونی عملکرد بسیار مطلوب تری نسبت به گروه شاهد از خود نشان می دهند.

فعالیت های شناختی در ۴ سالگی بخشی از مغز را که در پشت گوش قرار دارد تحت تاثیر قرار می دهد. این منطقه مغز مسئول حافظه معنایی، پردازش معانی کلمات و دانش عمومی در مورد جهان می باشد.

اسباب بازی - عروسک - مغز انسان

” آندرا دانس استاد بالینی کودک و روانپزشک نوجوان ” در موسسه روانپزشکی کینگز کالج لندن می گوید :

« محیط پرورشی خانه » فارغ از زمینه خانوادگی و عوامل ژنتیکی می تواند نقش برجسته ای در رشد مغز داشته باشد. همچنین بازی و اسباب بازی در توسعه مهارت های شناختی، اجتماعی و عاطفی کودک تاثیر بسیار زیادی دارد.

وی در ادامه می گوید:

بهترین پدر و مادرها هم زمانی که نوجوانشان در برابر انتخاب دوستان ناباب، مواد مخدر و . . . قرار می گیرند  نمی توانند کنار فرزندشان باشند و او را راهنمایی کنند. اما اگر آنها را درست تربیت کرده باشند و الگو های درست رفتاری را در ذهن آنها پایه ریزی کرده باشند ، نگران نوجوانشان نخواهند بود

 

درباره اسباب بازی بیشتر بدانید :

 کدام اسباب بازی ها کودکان را خوش بین تر می کند ؟

 

اسباب بازی ؛ ابزار کودک برای شناخت بهتر دنیای پیرامون

والدینی که به افزایش اطلاعات کودک در یک رشته خاص می اندیشند، به فرزندانشان در قبال کارهای مثبت پاداش های فوری می دهند و هدف گذاری های بلند مدت را به عنوان یک ضرورت در آتاثیر مثبت اسباب بازی و عروسک بر تکامل مغز کودکنها نهادینه می کنند با خیال راحت تری آینده فرزندشان را دنبال می کنند. کلیه این مهارت ها هم از ۴ سالگی قابل آموزش و پیگیری می شود.

در عین حال “بروس هود روانشناس تجربی و متخصص عصب شناسی دانشگاه بریستول ” می گوید:

با کودکتان مهربان باشید و به جای محدود کردن بچه در فضاهای کوچک امکان شناخت بیشتر دنیای پیرامونش را با بهترین ابزارها و امکاناتی که در دسترس دارید برای او فراهم کنید.

4 دیدگاه

  1. امیر رضا 2019/07/10 پاسخ

    دمتون گرم هی من به مامانم می گم برام اسباببازی بخر
    حالا با دیدن مقاله شما داره فکر می کنه

  2. فاطمه 2018/08/05 پاسخ

    چه تحقیقات جالبی

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *