وبلاگ » مقالات » به خاطر اسباببازی ها دعوا نکنید !

تاج اسباب بازی

دعوا کردن به خاطر اسباب بازی

آیا کودک شما هم سر اسباب بازی دعوا می کند ؟ !

اسباب بازی یکی از مهمترین دارایی های کودکان است که گاهی حاضر می شوند برای حفظ آنها یا به دست آوردنش داد و بیداد راه بیاندازند و یا حتی دعوا کنند. در مواقع عصبانیت داد و بیداد ، تنبیه بدنی ، تهدید و . . . نه تنها هیچ تاثیر سازنده ای روی رفتار بچه ها نخواهد داشت بلکه باعث می شود دیر یا زود رفتار نامناسب شان را تکرار کنند.

اما راه حل چیست و چگونه مانع جنجال کودکان بر سر اسباب بازی ها شویم ؟

اسباب بازی ها می توانند در ردیف قدرتمندترین ابزارهای تربیتی والدین قرار بگیرند. همانطور که هدیه دادن یک اسباب بازی برای یک رفتار خوب تثبیت شده، از بهترین پاداش ها برای کودکان محسوب می شود، هنگام استفاده نادرست از اسباب بازی ها و یا دعوا کردن به خاطر اسباب بازی ها محروم کردن کودکان از اسباب بازی محبوبشان نیز می تواند یک تنبیه ملایم و در عین حال کارآمد برای تغییر رفتار آنها باشد.

دعوای کودکان بر سر اسباب بازی ها

 

توقیف اسباب بازی ها ؛ کودک را به تفکر ، توجه و بازنگری در رفتارش وا می دارد

زمانی که کودک شما، اسباب بازی های خود را پرت می کند، یا سر آن با یک کودک دیگر دعوا می کند، بهترین راه حل ، توقیف آن اسباب بازی است. در این روش حتی جایی برای اعتراض والدین کودک دیگر هم باقی نمی ماند و کودک به مرور متوجه می شود که هر اسباب بازی کارکرد خاص خود را دارد و باید به درستی از آن استفاده کند. این روش برای والدینی که چند فرزند دارند ، مربیان مهد کودک و پرستارانی که به طور هم زمان مسئولیت نگهداری از چند کودک را برعهده دارند، یک روش انضباطی ایده آل محسوب می شود. اما چطور از این روش استفاده کنیم؟  

چگونه دعوا کردن به خاطر اسباب بازی را پایان دهیم؟

از قانون ده دقیقه ده کلمه استفاده کنید:
 • چنانچه كودك شما از اسباب بازی خود به خوبی استفاده نکرد، سريعا اسباب بازي را از او گرفته و آن را توقيف كنيد.
 • پيش از توقيف اسباب بازي نبايد بيش از ده كلمه با كودك صحبت كنید
 • توقیف اسباب بازی نباید بيشتر از ده دقیقه طول بکشد.
 • پس از توقيف اسباب بازی ، به كودك خود بگوييد كه به چه دليل اسباب بازی را از او گرفته ايد.
 • سپس از او بخواهيد كه با صداي بلند دليل توقيف اسباب بازی اش را برایتان توضیح دهد.
 • در جریان این کار کودکتان را سرزنش نکنید.
 • از كودك نخواهيد كه خودش اسباب بازی را در محل مورد نظر قرار دهد. حتما خودتان این کار را انجام دهید.
 • هميشه از یک ساعت زنگ دار استفاده كنيد .اين ساعت به كودك شما علامت خواهد داد كه چه زمانی می تواند بازی با اسباب بازی را از سر بگيرد.
 

کودک در حال دعوا به خاطر اسباب بازی

 

چگونه اسباب بازی کودکان دو – سه ساله را از دسترس آنها خارج کنیم ؟

در مورد كودكان دو و سه ساله :
 • اسباب بازی را دور از دسترس او و در جايی قرار دهيد كه به آسانی بتوانيد آن را ببينيد.
 • سپس، ساعت را برداشته و آن را براي يك زمان كوتاه، معمولا ۲ تا ۵ دقيقه تنظيم كنيد .ساعت را در كنار اسباب بازی قرار دهيد به طوري كه كودك بتواند هر دوی آنها را با هم ببيند.
 • بعد به طور مختصر دليل توقيف اسباب بازي را برایش توضیح دهید.
 • با به صدا درآمدن زنگ ساعت، اسباب بازی را به او برگردانید.
 • از كودك نخواهيد كه براي رفتار بدش معذرت خواهی كند و يا او را مجبور نكنيد كه به شما قول بدهد در آينده رفتار خوبی داشته باشد.
 • فقط از او بپرسید چرا اسباب بازیش را از او گرفتید.
 • اگر پاسخ مناسبی نداد، شما خودتان برایش تعریف کنید.
 

کودک را مجبور نكنيد كه به شما قول بدهد در آينده رفتار خوبي داشته باشد

دعوا کردن به خاطر اسباب بازی در کودکان بالای ۴ سال

در كودكان ۴ ساله و بالاتر احتمال دعوا کردن به خاطر اسباب بازی ها بیشتر است  . در این حالت معمولا لازم نيست به کودک بگویید حق نداري به اسباب بازی دست بزني ،( کودک خودش درک می کند ) تنها اسباب بازی را از دسترس او خارج کنید. ۱۰ تا ۱۵ دقيقه اجازه برداشتن اسباب بازی را به کودک ندهید. سپس دليل توقيف اسباب بازي را به او بگوييد. اگر کودک در زمان توقیف، سراغ اسباب بازی رفت، او را برای ۵ تا ده دقیقه به مکانی بفرستید که امکان بازی یا سرگرم شدن نداشته باشد. با این روش ، حتی كودكان تكانشی هم به زودی ياد می گيرند که احساسات و هیجان هایشان را بهتر کنترل کنند و به درستی از اسباب بازی هایشان استفاده کنند.

یادمان باشد همیشه تشویق رفتارهای مثبت ، تاثیر عمیق تری روی شکل گیری رفتار کودکان دارد، پس اگر کودکمان از اسباب بازی هایش به درستی استفاده می کند،

و اسباب بازی هایش را با کودکان دیگر به درستی به اشتراک می گذارد، حتما آنها را تشویق کنیم.

 

منبع : https://toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع و درج عبارت https://toyinfo.ir بلامانع است

 )

2 دیدگاه

 1. mona 2019/09/02 پاسخ

  آموزنده بود،ممنون

 2. جوهرچیان 2018/12/20 پاسخ

  ,سلام خیلی خوب بود. بچه های من یک سال و نیم با هم تفاوت سنی دارن همش می زنن تو سر و کله هم خصوصا موقع بازی با اسباببازی ها این روش رو استفاده کردم و با کمی تغییر بهشون نیم ساعت اجازه ندادم با اون اسباب بازی که سرش دعوا می کنند بازی کنن خیلی جواب داد . مراقب رفتارشون هستن دیگه .... عالییییییییییی

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *