مشتريان گرامی : جهت اطمینان بیشتر ، پس از ثبت سفارش ، سلامت ظاهری و عملکرد کالاها تست و سپس ارسال می شوند

وبلاگ » مقالات والدین و مربیان » تاثیر جنسیت کودک بر خرید اسباب بازی

خرید اسباب بازی بر اساس جنسیت کودک چه تاثیری دارد ؟

خرید اسباب بازی بر اساس جنسیت کودکان یکی از موضوعات مورد توجه کارشناسان و مربیان آموزشی است. این موضوع باعث تصمیم گیری بهتر والدین در خرید اسباب بازی و  رشد بهتر کودکان در نتیجه بازی کردن با آنها می شود.

 

خرید اسباب بازی مناسب دخترانه , فروشگاه اینترنتی اسباب بازی

 

نتایج مطالعات محققان دانشگاه UCL  لندن در زمینه “سوگیری نوزادان نسبت به اسباب بازی ” پاسخ های جالب توجهی را ارائه کرده است.

 

گرایش کودکان به خرید اسباب بازی بر اساس جنسیت خود

نتایج این تحقیقات به تازگی در مجله “رشد نوزادان و کودکان” انگلستان منتشر شده است . این تحقیقات نشان می دهد کودکان قبل از شکل گیری هویت جنسی نیز به اسباب بازی های متناسب با جنس خود گرایش بیشتری نشان می دهند.

این تحقیق در میان ۱۱۰ کودک حاضر در مهد کودک و بدون حضور والدین صورت گرفت . کودکان به سه دسته تقسیم شدند . گروه اول شامل ۴۰ کودک ۹ تا ۱۷ ماهه  بود. آنها می توانستند به طور مستقل با اسباب بازی های موجود در محیط مهد بازی کنند . گروه دوم از ۲۹ کودک ۱۸ تا ۲۳ ماهه تشکیل شده بود . این کودکان پیشرفت قابل ملاحظه ای در تشخیص جنسیت یافته بودند . ۳۲ کودک دیگر نیز در گروه ۲۴ تا ۳۲ ماهه قرار گرفتند . آنها نسبت به گروه های قبل در تشخیص هویت جنسی دانش بیشتری کسب کرده بودند.

 

خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان

 

در این تحقیق خرس آبی ، ماشین و یک سرباز جستجوگر به عنوان اسباب بازی های پسرانه تعریف شد. همچنین عروسک دخترانه ، خرس صورتی و وسایل آشپزی در ردیف اسباب بازی های دخترانه قرار داده شد.

 

نقش پر رنگ جنسیت در انتخاب وسیله بازی توسط کودکان

در همه گروه های سنی این تحقیق، دختران به اسباب بازی های دخترانه و پسران به اسباب بازی های پسرانه تمایل بیشتری نشان دادند.

 

کودکان قبل از شکل گیری هویت جنسی نیز به اسباب بازی های متناسب با جنس خود گرایش بیشتری نشان می دهند

 

دکتر برندا تاد استاد دانشگاه لندن در این زمینه به نکته جالبی اشاره می کند . او می گوید:

“تفاوت های جنسی در انتخاب اسباب بازی و بازی های مورد علاقه کودکان در مباحث تکاملی و آموزشی دارای اهمیت زیادی هستند. “

به اعتقاد این استاد دانشگاه، تمایل به اسباب بازی های دخترانه و پسرانه یک پدیده تصادفی نیست . بلکه ریشه تاریخی و تکاملی دارد. اما در این میان سوال مهمی مطرح می شود .  آغاز شکل گیری تفاوت گذاری میان اسباب بازی های دخترانه و پسرانه در میان شیرخواران در چه سنی است ؟

شکل گیری هویت جنسی به طور مشخص از ۳ سالگی آغاز می شود . اما نتایج این تحقیق نشان داد دانش کودکان نسبت به هویت جنسی خیلی زودتر و از ۱۹ ماهگی آغاز می شود.

 

خرید اسباب بازی بر اساس جنسیت کودک صحیح است ؟

استاد روانشناسی دانشگاه لندن در ادامه به منشا بیولوژیک و زیستی بسیاری از رفتار ها در نوع انسان اشاره می کند .  او می گوید: “تفاوت های بیولوژیک در دختران و پسران در سو گیری کودکان موثر است .این امر در انتخاب اسباب بازی ها و خرید اسباب بازی  تاثیر گذاری زیادی دارد.

برای مثال پسران علاقه و استعداد خاصی در پردازش فضایی دارند . به همین دلیل  به اسباب بازی هایی با کارکرد چرخش فضایی علاقمند هستند . آنها از بازی کردن با یک توپ ساده لذت می برند .

 

خرید اسباب بازی خردسال , توپ , جغجغه و اسباب بازی های دیگر

 

در حالیکه دختران بیشتر علاقمند به نگاه کردن به چهره بوده و در مهارت های ظریف حرکتی و دستکاری اشیا قوی تر هستند. به همین دلیل بازی کردن با عروسک ها و لوازم آشپزی را دوست دارند.”

 

کودکان از چه سنی اسباب بازی خود را به طور مستقل انتخاب می کنند ؟

 تفاوت های فردی زیادی بین کودکان وجود دارد . اما به طور کلی تحت تاثیر دیدگاه های تکاملی و بیولوژیک ، دختران به اسباب بازی های دخترانه و پسران به اسباب بازی های پسرانه گرایش معنی دار بیشتری نشان می دهند.

جالب ترین یافته این تحقیق بیانگر موضوع مهمی است . شیرخواران ۹ تا ۱۷ ماهه ای که قادر به خزیدن و راه رفتن هستند، به طور مستقل اسباب بازی مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. در این میان پسران بیشتر به سمت توپ می روند . دختران نیز خود را مشغول بازی با وسایل آشپزخانه و پخت و پز می کنند.

شیرخواران ۹ تا ۱۷ ماهه ای که قادر به خزیدن و راه رفتن هستند، به طور مستقل اسباب بازی مورد علاقه خود را انتخاب می کنند

 

 

بنابراین با توجه به علاقمندی بچه های این رده سنی می توانیم، اسباب بازی هایی در اختیارشان بگذاریم که بیشتر آنها را سرگرم کرده و مهارت های ذاتی شان را در جهت شکوفایی بیشتر رشد و توسعه دهد.

 

خلاصه نتایج تحقیقات دانشگاه UCL  لندن

خلاصه نتایج این تحقیقات به شرح زیر است :

از ۹ ماهگی دختران به اسباب بازی های دخترانه و پسران به اسباب بازی های پسرانه گرایش بیشتری نشان می دهند. هر چند تفاوت های فردی هم بین بچه ها دیده می شود.

 

شیرخواران از ۱۹ ماهگی با خزیدن و چهار دست و پا راه رفتن میل به استقلال پیدا می کنند . بنابراین باید اسباب بازی هایی در اختیارشان قرار دهیم که بازی با آنها کاملا بی خطر بوده و کمتر نیاز به مداخله والدین و مربیان داشته باشد .

 

بهتر است برای پسران ۹ تا ۳۲ ماهه نیز اسباب بازی هایی که دارای قابلیت چرخش فضایی هستند تهیه کنیم. در این گروه توپ ، لگوها ، انواع ماشین اسباب بازی و . . .  پیشنهاد می شود .

دختران ۱۹ تا ۳۲ ماهه از نگاه کردن به چهره ، مهارت های حرکتی ظریف و دستکاری اشیاء لذت می برند. اسباب بازی هایی نظیر عروسک ها ، لوازم آشپزی ، لوازم چایخوری ،انواع لگو ها و  لوازم خانگی و . . .   می تواند برایشان جالب باشد .

 

خرید اسباب بازی دخترانه عروسک بی بی بورن

 

 

منبع : https://toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است )


14 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
آذرنوش یزدی
مهمان
2018/10/15 10:40 ق.ظ

ذات بچه ها چقدر جالبه. من فکر می کنم باید آگاهانه برای بچه ها اسباب بازی خرید با توجه به علاقه . نیاز و جنسیتشون

مامان نیلو
مهمان
2018/09/18 5:58 ق.ظ

نگاه جالبی، ولی تبلیغات و بسته بندی هم تاثیرگذاره، واقعا دختر بچه ها موقع خرید حتی ماشینی رو که تو جعبه صورتی خوشگل باشه به عروسکی که توی جعبه سبز باشه ترجیح می دن

توسن
مهمان
2018/09/05 7:04 ق.ظ

واقعا تاثیر گذار بود باید با دید باز برای بچه ها اسلاب بازی خرید

ستاره آبی
مهمان
2018/08/21 12:55 ب.ظ

یه روانشناس می گفت تا وقتی بچه ها از نظر جنسیتی تثبیت نشدن
هر اسباب بازی ای می تونید براشون بخرین
دقیقا یادم نیسن چه سنی رو می گفت ولی بهتره بچه ها باآگاهی از جنسینشون بازی کنن

پربسا
مهمان
2018/08/21 12:52 ب.ظ

من هر اسباب بازی که بچه هام می خواستن تو برنامه خرید حالا یه ماه بعد یه هفته بعد براشون می خریدم
بذاربن بچه ها به بازیشون برسن

ثریا قاسمی
مهمان
2018/08/21 12:49 ب.ظ

اسباب بازی وسیله بازیه به نطرم نباید زیاد دخترانه پسرانه بهش نگاه کرد هر اسباب بازی یه حسنایی داره من که برای پسرم عروسکم می خرم ولی نه اینکه فقط عروسک بخرم همه نوع اسباب بازی سعی می کنم در حد توانم براش بخرم

ریحانه
مهمان
2018/08/12 10:49 ق.ظ

پسر من به اسباب بازی های دخترونه خیلی علاقه داره مثل عروسک، فنجان و وسایل آشپزی ، یکی از همکارام می گفت طبیعی بعد یه مدت براش عادی می شه
الان سه سالشه، الان دارم براش لگو و ماشین می خرم ولی بهشون نگاه هم نمی کنه ، الان با خواندن این مقاله نمی دونم چیکارش کنم

حیدر
مهمان
2018/08/09 5:50 ق.ظ

البته گاهی اسباب بازی هایی که بچه ها انتخاب می کنن مناسبشون نیستن بهتره با جهت دهی والدین انتخاب بشه

کیان
مهمان
2018/08/09 5:43 ق.ظ

اسباب بازی که بچه انتخاب کنه و بتونه باهاش بازی بهترین انتخابه

فرید
مهمان
2018/08/08 5:15 ق.ظ

وقتی اسباب بازی مناسبی برای بچه ها می خریم واقعا بچه ها با علاقه باهاش بازی می کنن. حتی اگر یه توپ ساده باشه. این مقاله راهنمای خوبی برای من بود. مرسی. ولی احساس می کنم تنوعی که باید اسباب بازی بچه ها داشته باشه وجود نداره شایدم من زیاد آشنا نیستم. نمی دونم.

سهیل
مهمان
2018/08/07 10:59 ق.ظ

عالی

مریم
مهمان
2018/08/07 6:41 ق.ظ

واقعا چه جالب

حسن
مهمان
2018/08/06 9:46 ق.ظ

جالب بود. ذاتا بچه های پسر بیشتر دنبال ماشین و هواپیما و . . . می روند و دخترها دنبال عروسک .ذاتی انتخاب اسباب بازی ها

صمد
مهمان
2018/07/28 11:38 ق.ظ

سلام . مطلب خوبی بود . موفق باشید

0