مشتريان گرامی : جهت اطمینان بیشتر ، پس از ثبت سفارش ، سلامت ظاهری و عملکرد کالاها تست و سپس ارسال می شوند

وبلاگ » مقالات والدین و مربیان » هشدار! امیکرون هنوز در کمین کودکان است

چند توصیه مهم به والدین برای مواجهه با امیکرون

کرونا یا پاندمی بیماری کوید ۱۹ زندگی خانواده ها و کودکان بسیاری را در کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار داده است . به طوریکه باعث بسته شدن مدارس ، مهدها، زمین های بازی و رعایت فاصله اجتماعی و اصل مهم در خانه ماندن شده است.

 

آمارها افزایش احساساتی مانند اضطراب ،پرخاشگری، استرس و عدم اطمینان در میان کودکان را نشان می دهد .این موارد به نوبه خود باعث افزایش میزان تماس والدین با مراکز مشاوره و روانشناسان شده است. از طرف دیگر کودکان نیز با دور شدن از دوستان و هم بازی هایشان و دلتنگی برای معلم ، پدربزرگ و مادربزرگ و . . . بیشتر از مواقع دیگر نیاز به توجه و رسیدگی دارند. این توجه و رسیدگی باعث می شود تا ضمن دور ماندن از عواقب منفی این دوران ، بتوانند صاحب نتایج و دستاوردهای ارزشمندی شوند . یکی از مهمترین این نتایج کنترل عواطف و هدفمندی آنهاست.

کرونا و رسیدگی والدین به کودک  

از زمانی که خبر همه گیری بیماری کرونا به صدر اخبار رسانه ها تبدیل شد، دیگر زمان از هفته و ماه و سال گذشته است. اوایل تصور بر این بود که با گرم شدن هوا این ویروس ضعیف می شود . اما درست در اوج تابستان کرونا اولین پیک های خودش را نشان داد. استرس گرفتن این بیماری همه را نگران کرده بود ولی باز با خودمان فکر می کردیم، بالاخره این همه دانشمند عالی رتبه که در مراکز پیشرفته و مدرن پزشکی مشغول به کارند، راهی برای کنترل این ویروس وحشی پیدا می کنند. اما هر چه زمان بیشتری می گذشت، تاخت و تاز این ویروس بیشتر می شد و کنترل آن سخت تر.

رفته رفته، آمار مرگ و میر به نمودارهای صعودی تبدیل شد و رعایت پروتکل های بهداشتی با حساسیت بیشتری ادامه یافت. تصمیمات کلی دولت ها برای مدیریت بهتر این همه گیری کار را به بسته شدن مدارس و مهدها کشاند و سبک زندگی خانواده ها را به شدت تغییر داد.

نیاز کودکان به توجه خاص والدین

 • بعد از تجربه سویه های مختلف کرونا بچه هایی که با خیال راحت
 • به پارک می رفتند،
 • در کلاس های مختلف مهارت آموزی ثبت نام می شدند
 • در مهد کودک می ماندند
 • با بچه های دیگر بازی می کردند
 • مهمانی می رفتند و برایشان مهمان می آمد

مجبور شدند در پیک های کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی و تفریحی در خانه بمانند. کودکان پر انرژی و شادی که بعد از برگشتن از بیرون از خستگی به خواب می رفتند، حالا نه دوستی داشتند که با او بازی کنند ، نه برنامه منسجمی بودکه سرگرمشان کند و نه فعالیت خاصی داشتند که به واسطه آن از خستگی بیهوش شوند.

عده ای از والدین درگیر برنامه های آموزشی آن لاین شدند ولی همه می دانیم که آموزش به درس و کتاب خلاصه نمی شود . بیشتر مهارت های ارتباطی و اجتماعی کودکان از تماس با کودکان هم سن و سال و افراد دیگر شکل می گیرد.

کم کم کودکانی که در خانه ماندن خسته شان کرده بود، شروع به بهانه گیری کردند. بی حوصلگی، افسردگی و گاهی پرخاشگری از عوارض و نشانه های شایعی شد که کودکان در سنین مختلف تجربه کردند و بر نگرانی ها و سردرگمی پدر و مادرها دامن زدند.

درست وقتی تحقیقات گوشه و کنار جهان، عوارض روانی، جسمی و اجتماعی در خانه ماندن و نگرانی های حاصل از همه گیری کرونا را زیر دید موشکافانه خود بزرگ نمایی کرد، حساسیت نسبت به سلامت کودکان افزایش یافت. افسانه های خوشبینی افراطی نسبت به اتمام کرونا و خلاص شدن از این بیماری عجیب به سر رسید. اگر چه برخی از کشورها با سرعت بیشتری برنامه ها و آموزش های حمایتی خود را از کودکان و خانواده ها را آغاز کردند ولی بالاخره پروتکل ها، کتاب ها و راهنماهای مختلفی از سوی مراکز بین المللی از جمله یونسکو برای حفظ و صیانت از سلامت کودکان و صد البته خانواده ها تنظیم و منتشر شد. به خاطر اهمیت این موضوع سایت بازار اسباب بازی کوشید در مقاله جامع و البته کوتاهی به مهمترین نکات و دستاوردهایی این مسئله بپردازد که در ادامه شما را به خواندن آن دعوت می کنیم. خوشحال می شویم اگر نظرات و پیشنهادات خود را نسبت به این موضوع در قسمت دیدگاه ها با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

کرونا و توصیه هایی برای والدین


در  ادامه چند توصیه مهم که تعدادی از آنها به نقل از دکتر لیزا دامور (1) روانشناس ، نویسنده پرفروش و ماهنامه نویس نیویورک تایمز می باشد را می خوانید:

 

1. در مورد ویروس کرونا با کودک صحبت کنید

ضمن حفظ آرامش خود درباره این ویروس با بچه ها صحبت کنید . به آنها بگویید که این بیماری علائمی نظیر آنفولانزا و سرماخوردگی دارد و هر فردی ممکن است به آن مبتلا شود. ولی این نکته مهم را هم به آنها یادآور شوید که هر عطسه یا سرفه ای به معنی مبتلا شدن به کرونا نیست. از آنها بخواهید هر وقت احساس ناخوشی کردند به شما بگویند ، تا بررسی هایی که لازم است انجام دهید.

طبق گزارش آکادمی اطفال آمریکا و انجمن بیمارستان کودکان، در ایالات متحده کودکان حدود 17 درصد از کل موارد ابتلا به کرونا را تشکیل داده اند که از این میان عده کمی نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا بخش های مراقبت ویژه داشتند.

سویه امیکرون کرونا و توجه به کودکان

به فرزندانتان اطمینان دهید که بیماری عفونت COVID-19 بطور کلی در کودکان و اغلب بزرگسالان خفیف است. علائمی نظیر تب، سرفه های پشت هم، از دست دادن جدید چشایی یا بویایی، گلو درد، علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم یا اسهال، لرز، درد و درد عضلانی، خستگی مفرط، سردرد شدید وگرفتگی بینی می تواند نشان دهنده علائم کرونا اومیکرون در کودکان باشد که معمولا بعد از یک تا دو هفته بهبود می یابد.

هنوز هم رعایت پروتکل های بهداشتی حرف اول را در پیشگیری از کرونا خصوصا سویه های جدید آن که قابلیت سرایت زیادی دارند، می زند . از طرفی با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانیم هم مراقب خودمان باشیم و هم به کنترل بیشتر این بیماری کمک کنیم. مواردی نظیر در خانه ماندن ، شستشوی درست و مرتب دست ها ، دست نزدن به صورت را به کودک آموزش دهید.

صحبت با کودک در مورد بیماری کرونا

2. یک برنامه مشخص داشته باشید

کودکان به ساختار احتیاج دارند. تغییر برنامه ها و روال عادی کارهای روزمره برای آنها می تواند استرس زا باشد. به همین دلیل به والدین شدیدا توصیه می شود برنامه های جدیدی را برای فرزندان خود تهیه و تنظیم کنند. بخشی از این زمان را به ارتباطات تلفنی ، و اینترنتی آن لاین اختصاص دهید . در ضمن حتما قسمتی از برنامه ها را برای بازی و مطالعه ( دور از دستاورهای تکنولوژی و فناوری ) در نظر بگیرید. بهتر است والدین متناسب با ارزش هایی که دارند، برنامه ریزی کنند . در این صورت نه فرزندان به حال خود رها می شوند و نه از سنگینی و فشار برنامه ها احساس خستگی می کنند. قابل پیش بینی بودن برنامه فردا به بچه ها آمادگی و اطمینان خاطر می دهد.

 

3. احساسات فرزند خود را به خوبی درک کنید.

ممکن است فرزند شما از بسته شدن طولانی مدت مدارس و سایر اماکن عمومی در زمان شیوع بیماری کرونا  ناراحت باشد. ممکن است آنها برای دوستانشان یا بعضی افراد دلتنگ شوند. حتی ممکن است از ماندن در خانه بی حوصله شوند یا حتی پرخاش کنند . بهترین عکس العمل در چنین شرایط این است که کودکان بفهمند در این موارد تنها نیستند . آنها باید بدانند شما هم چنین احساساتی را با موضوعات مختلف دیگر تجربه می کنید. ولی راه حل معقولی متناسب با شرایط برای آن پیدا می کنید. درک احساسات فرزندتان اولین قدم در آرام کردن آنهاست.

با ترتیب دادن بازی های فکری ساده و جذابی مثل یک مار و پله می توانید نشان دهید که نیش یک مار یک قدم مانده به موفقیت چقدر می تواند شما را عصبانی کند. در حالی که نشان دادن عصبانیت و داد و فریاد شما را به خانه آخر نمی رساند بلکه فقط روحیه شما را ضعیف تر می کند و به رقبا انرژی دو چندانی می دهد تا از آب گل آلودگی که شما در آن افتاده اید ماهی های بزرگی بگیرند . در چنین مواقعی فقط صبر و پایداری و تمرکز می تواند در پشت سر گذاشتن آن مار بی کله به شما کمک کند.

 

4. احساسات خودتان را با کودک در میان بگذارید

با کودک صحبت کنید و به او بگویید شما هم به خاطر اینکه نمی توانید به دیدن اقوام و دوستان تان بروید دلتان برای آنها تنگ شده است . شما هم از اینکه برنامه های کاریتان به هم ریخته گاهی ناراحت می شوید. از اینکه بلیط مسافرت عید تان را کنسل کرده اید عصبانی شدید و . . . ولی برای پایان دادن به شرایط به نوبه خودتان تلاش می کنید . علاوه بر آن  با رعایت اصول بهداشتی ضمن حفظ سلامت خود به جامعه هم کمک می کنید تا زودتر به شرایط عادی برگردد.

 

همدلی خوب با کودکان در چنین شرایطی خیلی مهم است . آنها به این اطمینان می رسند که شما هم احساساتی مشابه دارید و این عواطف را کنترل می کنید. کنترلی که از یک منبع درونی اتفاق می افتد و کاملا وابسته به خودتان است. این کار پیام مهمی را به کودک می دهد . اینکه  که تو می توانی احساسات خود را بشناسی ، درباره آنها صحبت کنی و راه حلی برای آنها داشته باشی . این پیام یکی از ارزشمند ترین توانمندی های بشر یعنی کنترل درونی را برای آنها به ارمغان می آورد. این توانایی در عرصه های مختلف زندگی کمک حال آنها خواهد بود تا در هر شرایطی ، احساسات ، تفکر و رفتارشان را بهتر کنترل کنند.

در این میان برخی از اسباب بازی ها می توانند بذرهای مثبت اندیشی و خوش بینی را در ذهن کودکان بکارند و نگرش آنها را به جهان هستی دست خوش تحولی پویا نمایند که در صورت علاقنمندی پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتما بخوانید. 

این اسباب بازی های خوش بینی کودکان را افزایش می دهد

 تو می توانی احساسات خود را بشناسی ، درباره آنها صحبت کنی و راه حلی برایشان داشته باشی .

5. کودک را به فعالیت های مثبت تشویق کنید

والدین باید مراقب باشند که فرزندشان در جریان اطلاعات منفی و غیر معتبر بیماری کرونا قرار نگیرد. بسیاری از این اخبار جعلی هستند و برخی از اطلاعات درست هم می توانند بچه ها را بیهوده نگران کنند. آمار مبتلایان در نقاط مختلف جهان ، فوتی ها و بهبود یافتگان و اخبار مشابهی از این دست به بچه ها هیچ کمکی نمی کنند. بنابراین سطح دسترسی آنها را به اخبار کرونا محدود کنید . اما به سوالات آنها پاسخ درستی بدهید و اگر جواب سوالی را نمی دانید با هم برای پیدا کردن جواب از منابع معتبر پزشکی جستجو کنید.

این سوال که چرا باید بچه ها هم واکسن کرونا را بزنند یکی از مهمترین سوالات بچه ها در این حوزه است. شما باید به آنها بگویید که واکسن زدن سطح ایمنی بدن آنها را افزایش می دهد و به آنها کمک می کند تا با خیال آسوده تری در فعالیت های اجتماعی مشارکت داشته باشند ، به مدرسه بروند و مطمئن باشند که به عنوان یک ناقل پنهان بیماری را به افراد دیگر خانواده منتقل نمی کنند. 

بعد از پاسخگویی به سوالات کودکان، توجه آنها را به مسایل دیگری که برای آنها سودمندتر است، جلب کنید. مثلا آنها را تشویق کنید مهارت یا هنر جدیدی را بیاموزند، یکی از دوستان من می گفت از زمان شروع کرونا تا کنون با 72 بازی کارتی یا رومیزی جدید آشنا شده اند. این خانواده با حال و پر انرژی علی رغم شاغل بودن تمام وقت دو ساعت از پنجشنبه و جمعه خود را به مراسم آن باکسینگ و خواندن بازی، تماشای فیلم های آموزشی و در نهایت بازی کردن با هم اختصاص داده اند. جالب اینکه دو فرزند آنها هم عاشق این بازی ها شده اند. برخلاف عده ای که می گوید این بازی ها وقت تلف کردن است، روانشناسان روی تاثیرات عمیق این بازی ها بر مهارت های بنیادین تفکر نظر کنترل احساسات، تفکر استراتژیک، حل مسئله و . . . اتفاق نظر دارند. 

6. به نکات مثبت توجه کنید

برای پردازش احساسات در مواقع بحرانی ، به جای غرق شدن در خودِ رویداد ، بهتر است که کانون توجه مان را تغییر دهیم . بر عهده گرفتن مسئولیت های خانه به طور چرخشی و خواندن خانوادگی یک کتاب ساعتی قبل از خواب، سرهم کردن یک لگو در کنار بچه ها ….   می تواند به نزدیک شدن افراد به یکدیگر و شادتر شدن اعضا خانواده کمک کند. 

وقتی به فرزند ۷ ساله خود اجازه می دهیم یک دسر ساده آماده کند یا از فرزند نوجوان مان می خواهیم برایمان یک غذای جدید بپزد، موجی از انرژی را در خانه ایجاد می کنیم. برای این منظور از بچه ها نظر خواهی کنید. ببینید آنها دوست دارند چه کارهایی را با هم در خانه انجام دهید. حتما آنها هم پیشنهادات خوبی خواهند داشت.

 

7. خودتان را بازسازی کنید

بچه ها بسیاری از رفتارهایشان را با نگاه کردن به ما یاد می گیرند. آنها به طرز باور نکردنی زیرک و باهوش هستند و متوجه تفاوت رفتار نمایشی و واقعی ما می شوند. بنابراین وقتی ناراحت و عصبی هستیم لبخندهای کج و کوله هم دردی دوا نمی کند . لازم است والدین زمانی را به خودشان اختصاص دهند و افکار، احساسات و برنامه های خود را سازمان دهی کنند. آن وقت یک نگاه پر محبت هم کلی انرژی مثبت به بچه ها منتقل می کند. آنها هم یاد می گیرند که گاهی باید برای خودشان زمانی را اختصاص دهند و معنی و اهمیت داشتن حریم شخصی برای خود و دیگران را بهتر درک می کنند.

8. خودتان را سرگرم کنید

برای پردازش احساسات در مواقع بحرانی ، به جای غرق شدن در خودِ رویداد ، بهتر است که کانون توجه مان را تغییر دهیم .  ترتیب دادن بازی های دورهمی خانوادگی و بر عهده گرفتن مسئولیت های خانه به طور چرخشی   . این کارها می تواند به نزدیک شدن افراد به یکدیگر و شادتر شدن کمک کند. وقتی به فرزند ۷ ساله خود اجازه می دهیم یک دسر ساده آماده کند یا از فرزند نوجوان مان می خواهیم برایمان یک غذای جدید بپزد، موجی از انرژی را در خانه ایجاد می کنیم. برای این منظور از بچه ها هم نظر خواهی کنید . ببینید آنها دوست دارند چه کارهایی را با هم در خانه انجام دهید. حتما آنها هم پیشنهادات خوبی خواهند داشت.

برای پردازش احساسات در مواقع بحرانی ، بهتر است کانون توجه مان را تغییر دهیم

اسباب بازی های دورهمی

9. مراقب وسایل بازی فرزندتان باشید

در این مقاله روی سرگرم کردن کودکان با کمک بازی ها اشاره کردیم. اما از آنجایی که اسباب بازی ها یکی از پرکاربردترین ابزار و وسایلی هستند که کودکان با آنها سر و کار دارند همیشه و خصوصا در دوران کرونا باید به تمیزی آنها دقت و توجه خاصی نشان دهیم. چرا که می تواند میکروب های زیادی از طریق آنها به کودکان منتقل شود. خصوصا اینکه برخی از اسباب بازی ها به طور مشترک بین بچه ها و الدین دست به دست می شوند یا اینکه کودکان نوپا برای کنجکاوی آنها را به دهان می برند. اما چند نکته مهم: 

 • اگر هر روز تعداد کمی اسباب بازی در اختیار کودکان قرار دهید نسبت به تمیز بودن آنها اطمینان بیشتری خواهید داشت تا انبوهی از اسباب بازی ها .
 • حداقل هفته ای یک بار تمام اسباب بازی های کودک را تمیز و ضدعفونی کنید. منظور از تمیز کردن ، شستن اسباب بازی ها با آب و شوینده های ظروف است اما منظور از ضدعفونی قرار دادن اسباب بازی ها در مایعی است که با نسبت یک به سه از ضدعفونی کننده در آن استفاده شده باشد و اسباب بازی ها پنج دقیقه داخل آن بمانند و بعد از آب کشی کاملا خشک شوند. 
 • برخی از اسباب بازی های باتری خور یا الکترونیک نباید به طور مستقیم در معرض آب و شوینده ها قرار بگیرند. باید سطح آنها را با اسپری الکل و یک دستمال ضدعفونی کرد. 
 • اسباب بازی های پولیشی را هم بهتر است درون یک ملحفه یا کیف پارچه ای قرار دهید و آن را داخل ماشین لباسشویی با دمای 70 درجه بشویید.
 • اسباب بازی های حمام کودک را فراموش نکنید! غوطه ور بودن آنها در آب به معنی تمیزی آنها نیست. این دسته از اسباب بازی ها هم باید کاملا شسته و ضدعفونی شوند. 

یک نکته مهم هم در مورد کتاب های بچه ها یا بازی های فکری که جنس کاغذی دارند : معمولا جعبه بیرونی آنها را می توان با پارچه آغشته به الکل ضد عفونی کرد. اما چون امکان تمیز کردن صفحات داخلی آنها وجود ندارد ، بهتر است پس از خرید یا استفاده فرد دیگر به مدت دو هفته از آنها استفاده نکنید تا اگر میکروبی روی آنها هست غیر فعال شود. 


دکتر لیزا دامور روانشناس ، نویسنده پرفروش و ماهنامه نویس نیویورک تایمز

https://www.unicef.org/coronavirus/what-we-know-about-omicron-variant

 

طبق گزارش آکادمی اطفال آمریکا و انجمن بیمارستان کودکان، در ایالات متحده کودکان حدود 17 درصد از کل موارد ابتلا به کرونا را تشکیل داده اند که از این میان عده کمی نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا بخش های مراقبت ویژه داشتند.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-in-babies-and-children/art-20484405

 

 

منبع :https://toyinfo.ir (استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است )


0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
دربندی
مهمان
2021/07/06 2:47 ب.ظ

مفید بود .اما ای کاش بیشتر توضیح می دادید

0