مشتريان گرامی : جهت اطمینان بیشتر ، پس از ثبت سفارش ، سلامت ظاهری و عملکرد کالاها تست و سپس ارسال می شوند
مقالات والدین و مربیان پنج اصل مهم برای استفاده از فرصت های طلایی

پنج اصل مهم برای استفاده از فرصت های طلایی

در کف دست زمین گوهر ناپیدایی است که رسولان همه از تابش آن خیره شدند ؛ پی گوهر باشید (سهراب سپهری)

اسباب بازی فروشی , عروسک فروشی , هدیه تولد کودک ,

زندگی سرشار از فرصت های طلایی است

زندگی سرشار از فرصتهای بکر و بی نظیری است که استفاده درست و به جا از آنها می تواند تغییرات و ثمرات شیرین و لذت بخشی را برایتان به ارمغان آورده و گشاینده درهای نعمت و فراوانی باشد . حتی در میان طوفانی از حوادث هم فرصت هایی برای رشد و دگرگونی و تغییر نگرش وجود دارند که افراد مصمم و خوش بین می توانند از آنها به نفع خود و دیگران استفاده کنند .البته این فرصت ها همچون الماس هایی هستند که در میان انبوهی از خاک و خاشاک قرار دارند و کشف و درک و استفاده درست از آنها نیاز به تمرین و ممارست دارد . برخورداری از یک ذهن باز و آگاه و امیدوار که به زیبایی زندگی ایمان دارد و برای ساختن آینده ای بهتر تلاش می کند چیزی نیست که یک شبه حاصل شود . ولی همین ذهن باز ابزاری است که برای یافتن الماس های فرصت ضروری بوده و می تواند چراغ راهی برای یافتن دروازه  فرصت های تازه ، کشف اقیانوس های آبی ناشناخته و قدم نهادن به سرزمین های بکر و زرخیز جدید باشد . 

این فرصتها از هر فردی به فرد دیگر و در زمان های مختلف ، بسته به اهداف گوناگون می توانند بسیار گسترده و متنوع باشند اما همگی یک ویژگی مشترک دارند

« با وجود اهمیت فراوان معمولا دیده نمی شوند »

به قول دوسنت اگزوپری نویسنده کتاب کم نظیر شازده کوچولو

« آنچه اصل است از دیده نهان است »

 

چرا فرصت ها را نمی بینیم ؟

اما چرا بعضی از افراد فاقد توانایی دیدن فرصت ها هستند ؟ آیا این تواناییِ « مشاهده درست » استعدادی فطری و خدادادی است یا مهارتی قابل فراگیری ؟

ما عادت کرده ایم که به دنیای پیرامون خود از پشت عینک باورهایمان نگاه کنیم . باورهایی که کاهنده و شکل دهنده به واقعیت موجود هستند ، نه مشاهده گر بی طرف . همین باورهای کاهنده در بسیاری از موارد باعث می شوند که نتوانیم حقایق موقعیت های جدید را آنگونه که هستند ببینیم .به همین خاطر است که پیدا کردن و دیدن فرصتها گاه دشوار و برای بعضی از افراد محال به نظر می رسد

اجازه دهید نگاهی گذرا به شیوه تفکر افرادی که نمی توانند فرصت ها را ببینند داشته باشیم . بسیاری از افراد از دیدن فرصت های طلایی ناتوانند تنها به این دلیل که عادت کرده اند به جنبه های نامطلوب و کاستی های زندگی توجه کنند . آنها از کودکی آموخته اند که باید مواظب خطرات احتمالی و دردها و رنج هایی که در کمین آنهاست باشند و از دایره امن محیط پیرامون خویش بیرون نروند .زیرا در بیرون از این محیط امن ناشناخته ها و تاریکی های وهم انگیزی وجود دارند. این اندیشه که خطرات پنهانی وجود دارند که باعث دشواری و گرفتاری می شوند در جای خود کاملا صحیح است . هر انسان عاقلی چه کودک و چه بزرگسال باید مراقب باشد تا با بی احتیاطی در دام مشکلات قابل پیشگیری نیفتد . اما مساله از جایی شروع می شود که این اندیشه در سرتاسر افکار و تک تک لحظات زندگی مان رسوخ می کند و آن را ناآگاهانه و از سر عادت به کل موقعیت های پیش رویمان تعمیم می دهیم .

ترسیدن از خطرات ؛ عامل از دست دادن فرصت ها

بیایید یکبار دیگر به این اندیشه نگاه دقیق تری بیندازیم :

مواظب خطراتی که در کمین تو نشسته اند باش و در دایره امن خویش بمان 

در بطن این تفکر چند باور کاهنده پنهان دیده می شود : 

 1. اطراف ما پر از خطر است
 2. به خطرات توجه کن
 3. از محیط امن خود بیرون نرو . 

حال بیایید یک مرحله طولانی تاریخی به عقب برویم و ریشه های این تفکر را بدون استفاده از کلمات پر طمطراق انسان ساز بررسی کنیم :

 1. ما شکارهایی هستیم که بین شکارچیان احاطه شده ایم 
 2. حواست به کوچکترین حرکت مرگبار  شکارچیان باشه 
 3. از گله بیرون نرو و در محدوده امن باقی بمان

آنچه مسلم است این باورهای بنیادین ، قدمتی چند صد میلیون ساله دارند که به کمک حقایق مسلم محیط پیرامونی در ذهن و جان بسیاری از موجودات ریشه دوانده اند و به راحتی نمی توان آنها را اصلاح کرد و تغییر داد .

از طرفی مبارزه کردن با این باورهای قدیمی و تثبیت شده ، کاری عبث و بیهوده است چون این باورها حتی امروزه هم لازمه زندگی در دنیای پر تلاطم و مالامال از رقابت است و بدون مجهز شدن به آنها حتی نمی توان به رسیدن به آینده امیدوار بود چه برسد به آینده ای بهتر !

چگونه بر ترس از خطرات غلبه کنیم ؟

بنابراین گام اول برای دیدن و استفاده کردن از فرصت ها مبارزه و نفی باورهای کاهنده قدیمی نیست . بلکه شناخت و پذیرش درست آنهاست تا بتوانیم به موقع و در جای مناسب از خطرات احتمالی پیشگیری کنیم .

همانطور که جلوتر هم گفتم این باورها نه تنها در جای درست خود کاملا صحیح بوده بلکه حتی موجب بقا و تداوم نسل موجودات شده اند اما وقتی آنها را ناآگاهانه و از روی عادت به موقعیت های جدید تعمیم می دهیم ، امکان پیدا کردن و بهره برداری از هرگونه فرصتی را از خود سلب می کنیم.

چگونه از تعمیم باورهای کاهنده جلوگیری کنیم ؟

اساسا ترس ناشی از روبرو شدن با ناشناخته ها و احساس ناتوانی در مواجه شدن با خطرات و مسایل احتمالی آنها باعث می شود تا اکثر افراد تمایلی به خارج شدن از دایره امن خویش نداشته باشند . می خواهم دوباره مروری بر سه باور بنیادین داشته باشیم ؛ اطراف ما پر از خطر است ، به خطرات توجه کن  ، از محیط امن خود بیرون نرو

این باورهای کاهنده ما را در منطقه امن نگه داشته و با گوشزد کردن دائمی خطرات احتمالی از حرکت و تکاپو برای جلو رفتن و بررسی موقعیت های مختلف باز می دارند به همین دلیل بسیاری از افراد از روبرو شدن با موقعیت های جدید ترس و واهمه دارند چرا که این موقعیت ها برایشان ناآشنا هستند و تهدید و خطر محسوب می شوند. بنابراین ترجیح می دهند در دایره امن خویش باقی بمانند و از هرگونه خطر کردن برای کشف  فرصت های جدید بپرهیزند .اما آیا همیشه و برای هر موقعیتی این باورها مصداق دارد ؟ آیا همواره خطرات در کمین ما هستند و ما توانایی و آمادگی روبرو شدن و پاسخگویی به این خطرات را نداریم ؟

اگر قرار باشد دائما و از روی عادت به خطرات توجه کنیم هیچگاه فرصتی برای دیدن فرصت ها نخواهیم داشت 

در واقع دیدن فرصت های طلایی و بهره گیری از آنها به شناخت باورهای کاهنده و شناسایی ، درک و قبول باورهای فزاینده نیاز دارد . این امر قطعا مهارتی است که فراگیری آن نیاز به تمرین و ممارست , آمادگی روحی , اعتماد به نفس و فراهم کردن امکانات لازم برای بهره برداری دارد . کسانی که دارای اين مهارت هستند

« آنچه را که ديگران خار می بينند آنها به کار می گيرند »

و تفاوت می آفرینند.برای مثال یکی از این افراد آقای دکتر جهانگیری موسس شرکت کندلوس از کار آفرینان برتر کشور است . وی در خاطرات خود می گوید :

وارد روستایی شدم که وضع مالی و معیشتی مردم آن بسیار بد بود . به ظاهر و به اعتقاد اکثر ساکنان , در این روستا هیچ فرصت مناسبی برای رشد و ترقی وجود نداشت

اما من که چنين باوری نداشتم !!!

« من هیچ یک از علف های کره زمین را هرز نمی بینم »

بر اساس همین اعتقاد قلبی با جستجو و بررسی راه های مختلف بالاخره فرصت مناسب را در کنار یک آبشار در اطراف روستا پیدا کردم "تخته سنگ های رنگی زیبا"

با کمک اهالی از آنها به عنوان صفحات ساعت های تزیینی استفاده کردم . فروش بسیار خوبی داشتیم و البته درآمد قابل توجهی هم نصیب ساکنان روستا شد.

این داستانی عجیب از انسانی خارق العاده در سرزمین های دور دست نیست . شما هم می توانید در هر زمینه ای (خواه ازدواج , ارتقا شغلی , انجام یک معامله پرسود و ... ) فرصت های طلایی را بیابید و دگرگونی های بزرگ و دور از  انتظاری در کار و زندگی تان پدید آورید .

در واقع فرصتها در زندگی همچون دری به سوی روشنایی و رضایت و سعادت بوده که اسباب رشد و پیشرفت انسان را فراهم می سازند

اسباب بازی فروشی , عروسک فروشی , هدیه تولد کودک ,اسباب بازی , هدیه

فرصتها جنبه های خوب و مثبت يا همان گنجهای پنهان زندگی هستند که تفکر و توجه به آنها و تلاش برای پیدا کردنشان شور و اشتیاق را در دل و جان بر می انگیزد و به زیستن معنا می بخشد

به همین دلیل است که به جای توجه به نقصها و محدودیت ها باید به فرصتها , امیدها و جنبه های نیک زندگی نظر داشته باشیم . البته این به مفهوم بی توجهی و انکار طرف نامطلوب سکه زندگی نیست بلکه به معنای انتخاب آگاهانه چیزی است که واقعا برای رشد و پیشرفت به آن نیاز داریم

برای روشن تر شدن مطلب  تصور کنید وقتی برای خرید به یک فروشگاه می روید دنبال چه چیز می گردید؟ تمرکز خود را بر روی اجناسی می گذارید که مطابق نظر شما نیستند و داد و فریاد به راه می اندازید که چرا این همه کالای به درد نخور مرا احاطه کرده یا سعی می کنید بهترین کالای مناسب با بودجه و نیاز خود را  انتخاب کنید ؟

آیا از فروشنده می خواهید تمام چیزهایی که مطابق میل و سلیقه شما نیست را از جلوی چشمانتان دور کند یا بدون توجه به بسیاری از اجناس تقاضا می کنید که بهترین نوع جنس مورد نظر را به شما معرفی کند ؟ لذت خرید در تلاش برای به دست آوردن  آن چیزی است که می خواهید , و مطمئنم که احساس رضایت از چنین خریدی را تجربه کرده اید .

بر همین قیاس لذت زندگی هم در تلاش برای دیدن فرصتها و بهره گیری از آنها و کسب نتایج دلخواه نهفته است تا تمرکز بر روی جنبه های منفی و نامطلوب آن .

اسباب بازی فروشی , عروسک فروشی , هدیه تولد کودک ,هدیه , عروسک , کودک

این به اختیار شماست که در دنیای پیرامون خود به جستجوی چه چیزی باشید : فرصتها و موهبتها یا تهدیدها و محدودیت ها ! اگر توانایی دیدن فرصت ها و استفاده از آنها را دارید به شما تبریک می گویم ؛ زیرا فارغ از زمان و مکان و فراتر از تعصبات و تعلقات می توانید روی زیبای جهان هستی را ببینید و نعمات بیکران آن را درک کنید و لذت ببرید .

فرصت های طلایی - وقت قدح است و طرب و شور شبانه

چند توصیه مهم برای استفاده از فرصت های طلایی

اما اگر در حال تمرین و مکاشفه هستید و قصد مشاهده و استفاده از فرصت های طلایی را دارید توصیه های زیر می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند :

 • تنبلی را کنار بگذارید . منتظر ننشینید که فرصتها به سراغ شما بیایند , بلکه شما به جستجو و استقبال آنها بروید
 • به دنیای اطرافتان از زاویه دیگری نگاه کنید . با تمام وجود باور داشته باشید که الماس های فرصت در زمین زندگی و دنیای پیرامون شما وجود دارند . این الماس ها به راحتی به دست نمی آیند مگر برای افرادی که طالب واقعی آنها هستند .
 • از نظر ذهنی خود را برای نبردی سخت آماده کنید . گاهی اوقات برای به دست آوردن فرصت باید از هفت خوان سختی ها عبور کنید و با دشواری های بسیار روبرو شوید . شاید با جلوتر رفتن متوجه شوید که بر خلاف تصور قبلی به هیچ نبردی نیاز نیست اما آماده بودن ، به شما توانایی و اعتماد به نفس مضاعف می بخشد.
 • هرگز تسلیم نشوید . تحمل شکست و زمین خوردن و توانایی دوباره بلند شدن و مردانه مبارزه کردن را در خود پرورش دهید
 • ابزار و مهارت های لازم را مهیا کنید . آمادگی لازم برای بهره گیری از فرصت ها را در خود ایجاد کنید . مهارتهای خاصی که دارید - یا باید بیاموزید - , افزایش اعتماد به نفس , توانایی سخنرانی در جمع و ارتباط و تعامل سازنده با دیگران , افزایش اعتباری که در میان اطرافیان دارید و . . . . همگی می توانند در مواجهه شما با فرصتها به کار آیند .
 • دست به کار شده و با ترس های خود روبرو شوید . خیلی از این ترس ها فقط یک توهم هستند و بدون هیچ تلاشی می توانید بر آنها غلبه کنید . درست مانند کودکی که صرفا از تاریکی اتاق خواب خودش می ترسد . از طرفی تنها 20 درصد از ترس های شما 80 درصد مشکلات اساسی را برایتان ایجاد می کنند . برای روبرو شدن با این 20 درصد خود را مهیا کنید .
 • گام اول را سریع ، محکم و با آگاهی بردارید . روبرو شدن با ترس ها اولین و البته مهمترین گام برای دیدن فرصت هاست . شما فرصت ها را در دل این موقعیت های ترسناک یا در ورای آنها خواهید یافت و هر گامی که بر می دارید با موقعیت ها و احتمالا  ترس های جدیدی روبرو می شوید . اگر محکم ادامه دهید و بر ترس ها و نگرانی هایتان غلبه کنید روزی خواهد رسید که ترس هایتان از شما خواهند ترسید و از برابرتان می گریزند.

منبع : https://toyinfo.ir (هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت تنها با ذکر منبع مجاز است )

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
سعید
عضو
2020-06-17 12:32 ب.ظ

پر از نکات مهم و مفید . برای پرورش چنین توانایی ها تو خودمون واقعا به تمرین های سختی نیاز داریم

زرین
مهمان
2018-08-27 12:38 ق.ظ

خیلی مقاله خوبی بود استفاده کردیم پر از جملات تاثیرگذار بود خیلی انرژی گرفتم
منم معتقدم دنیا پر از موهبت و برکت و فراوانی

ترانه
مهمان
2018-09-24 4:10 ب.ظ

گفتنش راحته اما زمین خوردن و دوباره بلند شدن روحیه و انرژی زیادی می خواد