مشتريان گرامی : جهت اطمینان بیشتر ، پس از ثبت سفارش ، سلامت ظاهری و عملکرد کالاها تست و سپس ارسال می شوند
مقالات والدین و مربیان پنج مزیت بازی نمایشی برای کودکان

اسباب بازی هایی که به بازی نمایشی کودک کمک می کنند 

بازی نمایشی به بازی هایی گفته می شود که کودکان در آن نقش بازی می کنند . در این نوع بازی ها کودکان از تجربیات مختلفی که برایشان روی داده هنگام بازی استفاده می کنند .
بازی ها و اسباب بازی هایی که تخیل کودکان را به پرواز در می آورد ، موجب رشد سلامتی کودکان می شود

 

یک دختر کوچولو در کنار اسب و کالسکه کوچک

 

سیمونه سیکرن محققی است که در مورد تاثیر بازی نمایشی روی نوزادان و کودکان نوپا تحقیق می کند . او معتقد است:

کودکانی که از تصورات خود در بازی استفاده می کنند، خلاق تر هستند . در مدرسه عملکرد بهتری دارند و از مهارت حل مسئله به خوبی استفاده می کنند .

همچنین ، کارشناسان بر این باورند انواعی از اسباب بازی که زمینه بازی نمایشی را فراهم می کنند ، مهارت های ضروری زندگی نظیر رشد اجتماعی، مهارت های زبان آموزی و احساسات و . . . را هم پرورش می دهند.

 

پنج فایده بازی نمایشی و اسباب بازی های پرورش دهنده تخیل

چگونه بازی نمایشی باعث رشد اجتماعی کودک می شود ؟

هنگامی که کودکان در بازی های تخیلی شرکت می کنند ، به طور فعال با نقش های اجتماعی زندگی می کنند.
دکتر کاترین نیلسن-هوت ، سخنگو و محقق رشد کودک ، می گوید: "بازی های تخیلی بیشترین تاثیر را در توسعه مهارت های کلیدی زندگی خصوصا رشد اجتماعی دارد. برخورداری از رشد مناسب اجتماعی برای بازی کردن موفق بچه ها با همسالانشان ضروری است . کودک در جریان بازی های تخیلی خود تعامل ، همکاری و سازگاری را یاد می گیرد."

اسباب بازی های خلاق نیز کودکان را به شرکت در فعالیت های اجتماعی تشویق می کند . به طوریکه وینبرگ بر ارزش بازی کردن با عروسک ها و شخصیت های اسباب بازی ( بتمن، راپونزل، . . . ) تاکید می کند و می گوید :

این نوع اسباب بازی ها کودکان را تشویق می کند تا ضمن تعامل با مخاطبان ، احساسات مختلف را تجربه کنند . و با مهارت های سازنده تر ارتباط برقرار کنند . چون در نظر کودکان ، عروسک ها جان داشته و شخصیت مستقلی به عنوان مخاطب دارند .

بچه ها نیز یاد می گیرند با یکدیگر مکالمات مفید داشته باشند . آنها ضمن صحبت کردن با عروسک هایشان حالت های مختلفی به چهره خود می دهند و واکنش های متفاوتی در برخورد با عروسک هایشان نشان می دهند . در این بازی ها هر کودکی می تواند قهرمان زندگی خود باشد فقط کافی است تصور کند .

 

بازی نمایشی باعث رشد مهارت های حل مسئله می شود

رشد مهارت های زبان به کمک بازی نمایشی

کودکان می توانند واژگان خود را گسترش داده و آزادانه از کلمات مختلف استفاده کنند. آنها در بازی های خلاق خود کلمات مختلف را می آزمایند و بدون اینکه ترسی داشته باشند، شروع به درک آن می کنند. کودکان با درک معنی و مفهوم کلمات شروع به داستان پردازی و سازمان دهی بازی های خود می کنند.

 

 

 

در نظر کودکان ، عروسک ها جان داشته و شخصیت مستقلی به عنوان مخاطب دارند

 

اسباب بازی مناسب برای خردسالان

 

تاثیر اسباب بازی در رشد احساسات و هیجان ها

بازی نمایشی و اسباب بازی های مرتبط با آن به تصویر سازی ذهنی کودک کمک می کند . همچنین به او اجازه می دهد تا احساسات مثبت و منفی خود را بیان کند . همچنین یاد می گیرد که احساسات دشوار خود و دوستانش را بهتر درک کند .

اسباب بازی عامل رشد مهارت های جسمی

کودکان تخیلات خود را به صورت شفاهی و غیرفعال بیان می کنند. آنها برای رسیدن به این هدف از عضلات و حواس خود استفاده می کنند. کار با مواد هنری مانند مداد رنگی، قیچی، نقاشی و خمیر بازی، مهارت های حرکتی خوب و هماهنگی دست و چشم را تقویت می کنند. برای تحریک مهارت های حرکتی آنها را به بازی هایی نظیر نقاشی دیواری ، چادر بازی و یا بازی های ورزشی نظیر گلف .... تشویق کنید.

 

پسربچه ای که در هنگام بازی خود را قهرمان می پندارد

 

آیا بازی نمایشی به پرورش مهارت های تفکر کمک می کند ؟

بازی های آزاد و تخیلی، باعث رشد مهارت های حل مسئله شده، به فرآیند تفکر بال و پر می دهند . به طوری که ایده های خلاق را افزایش داده و در رفتارهای کودک هنگام برخورد با مسائل مختلف تاثیر می گذارند .
برای مثال نقش بازی کردن ، بچه ها را در موقعیت جدیدی قرار می دهد تا مهارت حل مسئله را بیشتر به کار گیرند . وقتی دو کودک می خواهند یک نقش را داشته باشند، یا زمانی که می خواهند تخت خوابی برای عروسک شان پیدا کنند . اینها نمونه ای از موقعیت هایی است که کودک را به تفکر بیشتر سوق می دهند .

 

منبع : https://toyinfo.ir ( استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع و درج عبارت https://toyinfo.ir بلامانع است )

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
@sunnykidssss
مهمان
2021-07-25 5:15 ق.ظ

❤️

baran
مهمان
2019-08-26 7:17 ب.ظ

دقیقا همینطوره،از این جور مقاله ها بیشتر بذارید.

مادر بهاره
مهمان
2018-10-29 9:23 ق.ظ

بچه ها بعد از سه سالگی با هر اسباب بازی ای که آنها را به تصور و تجسم سوق می ده لذت می برن
حتی اگه یه چوب خشک باشه براش تبدیل به عصای جادوگری می شه

کریمیان
مهمان
2018-10-07 1:36 ب.ظ

مرسی مقاله الهام بخشی بود

عزیزی
مهمان
2018-10-04 12:14 ب.ظ

بعد از ۸ سالگی هم بچه ها می تونن بازی های تخیلی داشته باشن
به رشد تفکر منطقیشون آسیبی نمی زنه