مشتريان گرامی : جهت اطمینان بیشتر ، پس از ثبت سفارش ، سلامت ظاهری و عملکرد کالاها تست و سپس ارسال می شوند
مقالات والدین و مربیان کرونا و بازگشایی مدارس
000511-1

کرونا و بازگشایی مدارس ؛ فرزندمان را به مدرسه بفرستیم یا نه ؟ 

چهار راهکار مهم و حیاتی برای فرستادن کودکان به مدرسه در زمان همه گیری کرونا

کرونا و بازگشایی مدارس , رفتن به مدرسه در دوران کرونا

کرونا و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه های مهم والدین بوده است. آنها می خواهند نام فرزندشان را در یکی از بهترین مدارس بنویسند که ظرفیت های آموزشی و پرورشی متنوعی ارائه دهد و به شکوفایی استعداد های فرزندشان کمک کند. گرفتن سرویس و برآورد هزینه های آموزشی در مدارس مختلف و استفاده از تجربیات سایر اولیا و . . . روی هم رفته چالش بزرگی برای والدین محسوب می شود که بحث آن درروزهای پایانی تابستان حسابی داغ می شود.

اما پاندمی ویروس کووید 19 و درگیری همه کشورهای جهان من جمله ایران به این بیماری بازگشایی مدارس و نحوه حضور کودکان در مدرسه را با سوالات و ابهامات زیادی همراه کرده است. به طوریکه حالا نگرانی های مصمون نگهداشتن دانش آموزان در پایه های مختلف تحصیلی با همه مسایل دیگر برابری می کند.

همان طور که نمودار زیر نشان می دهد، در سال گذشته کشورهای مختلف تصمیمات متفاوتی در خصوص باز بودن یا تعطیلی مدارس گرفته اند. برای مثال پاناما بیشترین و ژاپن کمترین میزان تعطیلی مدارس در بین کشورهای منتخب زیر را تجربه کرده اند.

نمودار تعداد روزهای باز بودن مدارس در کشورهای منتخب

نمودار تعداد روزهای باز بودن مدارس در کشورهای منتخب

از 11مارس 2020 تا 2 فوریه 2021

با این وجود در سال تحصیلی جدید ، بیشتر کشورها بر روی موضوع باز کردن مدارس تاکید دارند هر چند واکسیناسیون عمومی و افزایش مصونین جامعه در برابر این بیماری همه گیر از مهمترین پشتوانه های این تصمیم بوده است اما مسائل و رویدادهای دیگری هم بر این تصمیم گیری کلان کشورها تاثیر داشته اند که در ادامه مقاله به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد. اما در کشور ما وضعیت به چه صورتی است؟ 

دیدگاه سیاه و سفید به کرونا و بازگشایی مدارس

با نزدیک شدن مهر و آغاز سال تحصیلی، خانواده ها همچنان نگران سلامت فرزندان خود بعد از بازگشایی مدارس هستند . آن هم در شرایطی که با انواع جهش یافته ویروس کووید 19 مواجه هستیم.

برای پاسخ گویی به این سوال مهم که آیا بازگشایی مدارس به نفع کودکان است یا خیر در ابتدا نظرات والدین را در کشورهای مختلف بررسی می کنیم . سپس به فاکتورهایی که به تصمیم گیری بهتر ما در این مورد کمک می کند اشاره خواهیم کرد 

بررسی نظرسنجی والدین در مورد کرونا و بازگشایی مدارس نشان می دهد که در میان والدین  طبقات بالا و پایین از نظر درآمدی، یک شکاف بزرگ ایجاد شده است. در حالی که بیشتر سفید پوستان و خانواده های متمول آموزش از راه دور را به بازگشایی مدارس ترجیح می دهند خانواده های کم برخوردار به دلیل ناتوانی در آموزش فرزندشان در خانه یا عدم برخورداری از بسترهای اینترنت و تلفن همراه از بازگشایی مدارس استقبال می کنند.

حال اگر بحث های طبقاتی را کنار بگذاریم نظرسنجی 30 ژانویهRMG News  نشان داد که 53 درصد از والدین معتقد بودند که مدارس در منطقه آنها باید برای یادگیری حضوری باز باشد . 31 درصد هم فکر می کردند که مدارس باید بسته باشند.

در نظرسنجی دیگری گزینه سومی هم تحت عنوان ترکیب باز و بسته بودن مدارس منطبق با شرایط اضافه شد. جالب است که اضافه شدن همین گزینه باعث شد نظرات به شکل قابل توجهی تغییر کند. نظرات تقریبا به طور مساوی بین این گزینه ها تقسیم شد.

نمودار نظرات والدین در مورد کرونا و بازگشایی مدارس

این نمودار نشان دهنده سردرگمی والدین و عدم یکپارچگی در میان نظرات آنهاست.

پل ای. پیترسون ، استاد دانشگاه هاروارد نظر جالبی در این مورد دارد. او معتقد است برای نظر دادن و تصمیم گیری بهتر در خصوص بازگشایی مدارس، بهتر است واکنش های احساسی و هیجانی خود را کنار بگذاریم و  به دو فاکتور اصلی دخیل در این تصمیم گیری به طور کامل توجه کنیم .

اولا بازگشایی مدارس چه خطراتی می تواند برای کودکان و خانواده های آنها به همراه داشته باشد.

دوما بسته نگه داشتن مدارس چه تاثیری بر دانش آموزان  و پیشرفت تحصیلی آنها خواهد داشت. 

فاکتور اول مهمترین نگرانی والدین از مواجهه با دو مقوله کرونا و بازگشایی مدارس بوده و باید به دقت پاسخ داده شود. تحلیل گران اکونومیست با اشاره به آمارها و گزارشات جهانی معتقدند خطر ابتلای دانش آموزان به کووید 19 یک دهم میزان تصادفات آنها در حالت عادی است.

به طوریکه میزان بیماری زایی پایین این بیماری برای کودکان آن را از حالت اضطرار خارج کرده است. بنابراین اگر مدارس در بازگشایی خود به دستورالعمل های ارائه شده از سوی مسئولین پای بند باشند و از سوی دیگر کودکان هم با آگاهی از نکات بهداشتی به مدرسه بروند، شاهد مساله بهداشتی خاصی نخواهیم بود.

ضد عفونی کردن کلاس درس

نگاهی به گزارشات انجام شده در گوشه و کنار جهان نشان می دهد تعطیلی مدارس علاوه بر ضررهای اقتصادی که برخی از آنها تا 40 سال آینده هم جبران نخواهد شد، دارای تبعات منفی زیادی برای دانش آموزان است. افزایش خشونت خانوادگی، از دست دادن وعده غذایی رایگان در مدارس برای 350 میلیون دانش آموز فقیر، افزایش شکاف تحصیلی خانواده های کم برخوردار از طبقه مرفه و نابرابری آموزشی تنها بخشی از آسیب های بسته بودن مدارس عنوان شده است.

پیترسون مدیر برنامه سیاست گذاری و آموزشی دانشگاه هاروارد و سردبیر ارشد سایت nex education در مقاله ای تحت عنوان " هزینه هایی که دانش آموزان در زمان تعطیلی مدارس می پردازند." به نکات جالبی اشاره می کند که در این مجال ذکر دو مورد از آنها خالی از لطف نیست. او در بخشی از بررسی خود می نویسد: یادگیری آن لاین نمی تواند جایگزین کلاس های حضوری شود. هر چند یادگیری مجازی بهتر از عدم تحصیل است اما در مرحله فعلی خصوصا برای دانش آموزان کلاس اول و سایر مقاطع ابتدایی از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. دانش آموزان ابتدایی برای انتقال بهتر مطالب و مفاهیم به بازخوردهای مستقیم و چهره به چهره در کنار سایر همکلاسی های خود نیاز دارند.  بنابراین آموزش مجازی بیشتر برای دانش آموزان سطوح بالاتر پیشنهاد می شود.

وی همچنین محیط مدرسه و تعامل دانش آموزان با یکدیگر را برای سلامت اجتماعی و عاطفی کودکان ضروری می داند . وی می گوید: دانش آموزان در محیط مدرسه یاد می گیرند صبور باشند و به دیگران اعتماد کنند . برای خود اهدافی طراحی کنند و با آزمون و خطا و یادگیری ، مهارتهای اجتماعی و ارتباطی ارزشمندی کسب کنند. این آموزش های غیر مستقیم در کنار مباحث علمی و آکادمیکی که کودکان در مدرسه می آموزند، مدرسه رفتن را برای پیشرفت های بعدی کودکان بسیار ارزشمند می سازد. در حالی که بسته بودن مدارس و افزایش انزوای کودکان احتمال افسردگی آنها را در آینده سه برابر کرده و تاثیرات مخربی که بر اعتماد به نفس و سلامت روانی آنها می گذارد تا 9 سال آینده ادامه می یابد.

رعایت بهداشت توسط دانش آموز

در تحقیق دیگری محققان یک هشدار مهم برای والدین را مطرح کرده اند . آنها با بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که تعطیلات مدارس می تواند تأثیر منفی قابل توجهی بر احساس تعلق دانش آموزان به مدارس و احساس ارزشمندی آنها داشته باشد و فرایند بازگشت آنها به روال عادی آموزش را با مشکلات مختلفی رو به رو کند.

اکنون دوباره به این سوال مهم می پردازیم که نظر شما در مورد کرونا و بازگشایی مدارس چیست؟ 

هر چند تصمیم گیری در این خصوص به سبک زندگی و فرزند پروری والدین و توانایی مدیریت مسائل مختلف از سوی آنها باز می گردد . اما طبیعتا زمانی که مسئولین بتوانند طبق دستورالعمل های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت و مراکز ذیصلاح برای پذیرش دانش آموزان آماده شوند ، بازگشایی مدارس از بهترین گزینه های موجود خواهد بود.

کووید 19 و بازگشت به مدرسه

والدین چگونه باید فرزندشان را برای ورود به پیش دبستانی یا مدرسه در این دوران آماده کنند؟

مهمترین نکته ای که در این میان معمولا از نظر پنهان می ماند، آمادگی جسمی و روانی کودک برای رویارویی با کرونا و بازگشایی مدارس در این دوران حساس است. امری که برای پیشگیری از وقایع نامطلوب آن علاوه بر سیاست گذاری های کلان در بخش های مختلف کشوری و خصوصا آموزش و پرورش،  به توجه ویژه والدین بیش از هر زمان دیگری نیازمند است. چرا که والدین به واسطه ارتباط نزدیک و شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می توانند تاثیرگذاری موثرتر و مطلوب تری روی آنها داشته باشند.

پیش نیاز مهم آماده کردن کودکان برای رفتن به مدرسه این است که والدین از آمادگی شناختی و روانی لازم برای حمایت و آموزش فرزندشان برخوردار شوند. عدم آمادگی پدر و مادرها یا حتی مخالفت ها با فرستادن فرزندشان به مدرسه قطعا می تواند چالش های زیادی را برای خانواده به همراه داشته باشد.

خطر ابتلای دانش آموزان به کووید 19 یک دهم میزان تصادفات آنها در حالت عادی است.

بنابراین در نظر گرفتن مصلحت کودکان و کمک کردن به آنها برای داشتن یک تجربه ایمن و خوب از بزرگ ترین مسئولیت های والدین دراین برهه زمانی است .پدر و مادرها باید ضمن مدیریت احساسات و هیجانات خود، پشتوانه ای قابل اتکا و نیرومند برای فرزندشان باشند که به او مهارت و توانمندی تصمیم گیری و رفتارهای درست را آموزش می دهند.

در ادامه به 7 گام مهمی که فرزند شما را از نظر جسمی و روحی برای بازگشایی مدارس آماده می کند  می پردازیم:

گام اول :  آگاهی فرزندتان را در مورد اپیدمی کرونا و بازگشایی مدارس افزایش دهید

این روزها اخبار ناخوشایند مرتبط با کرونا و تبعات منفی اجتماعی و اقتصادی آن به یکی از مهمترین مباحث روز دنیا تبدیل شده است. طبیعتا بچه ها هم به اشکال گوناگون از حضور و اپیدمی این ویروس آگاه شده اند. حتی اگر با شما در این مورد صحبت نکنند یا سوال نپرسند گوشه ای از ذهنشان با اخبار و رویدادهای مرتبط با آن درگیر شده است.

برخی کودکان نیز به علت ابتلا خانواده شان به این بیماری، بستری شدن اعضا خانواده در بیمارستان یا فوت آنها به تبعات این بیماری پاندمیک به طور مستقیم برخورد داشته اند. این وقایع و اتفاقات برای کودکان می تواند اضطراب آور بوده و نگرانی های پنهانی در آنها ایجاد کند.

بسته بودن مدارس و افزایش انزوای کودکان احتمال افسردگی آنها را در آینده سه برابر کرده و تاثیرات مخربی که بر اعتماد به نفس و سلامت روانی آنها می گذارد تا 9 سال آینده ادامه می یابد.

به همین دلیل متخصصان بهداشتی و پزشکی معتقدند باید درباره این بیماری با فرزندتان  صحبت کنید. دکتر لیزا دامور روانشناس ، نویسنده پرفروش و ماهنامه نویس نیویورک تایمز در این زمینه شش توصیه مهم برای والدین دارد که مهمترین آن افزایش دانش و آگاهی کودکان در برابر کرونا دارد که برای مطالعه آن می توانید این مقاله را بخوانید.

گام دوم : با جادوی داستان به امنیت روانی فرزندتان کمک کنید

استفاده از داستان ها و قصه ها نقش آموزنده و مثبتی در انتقال مفاهیم و ارزش ها به کودکان دارد. شنیدن داستان ها در کنار تقویت تخیل و تصویرپردازی کودکان امکان تجربه کردن موضوعات مختلف در فضایی ایمن را ایجاد می کند. قهرمان داستان حتی اگر در معرض خطر قرار بگیرد، راهی برای نجاتش پیدا می شود اگر هم کار خوب و مثبتی انجام دهد دست آخر مورد تشویق گروهی کثیری از مردم قرار می گیرد. بنابراین حتی اگر کودک با شخصیت اصلی داستان همزاد پنداری کند، فراز و نشیب های زیادی را پشت سر بگذارد  دست آخر با یک دریافت و نگرش تازه کتاب را می بندد.

داستان هایی که حول محور کرونا نوشته شده اند، با افزایش شناخت کودکان ابهامات و ترس ها آنها را کاهش می دهد . کودکان می توانند خودشان را در نقش قهرمان های داستان قرار دهند و تجربیات آنها را به طور مستقیم درون فکنی کنند. امری که برای همزیستی آنها با این بیماری همه گیری به یکی از ضروریات زندگی تبدیل شده است.

کتاب داستانی قهرمان من هیرو یکی از داستان های پر محتوایی است که به همت یونسکو به چندین زبان ترجمه شده تا به کودکان کمک کند تا درک بهتری از این بیماری به دست آورند. در این کتاب به زبان ساده درباره این بیماری و نحوه پیشگیری از آن مطالب ارزشمندی بیان شده است. اما نکته ای که این کتاب را به یک نسخه بین المللی تبدیل کرده است راهکارهای خلاق آن برای مدیریت احساسات و هیجانات برای کودکان رده سنی 6 تا 11 ساله است که از تکنیک های عالی روانشناسی شناختی به شمار می رود. این کتاب توسط فروشگاه اینترنتی بازار اسباب بازی به فارسی ترجمه شده است . شما می توانید به طور رایگان با مراجعه به آدرس زیر این کتاب شاخص را برای فرزندتان بخوانید.

دانلود کتاب قهرمان من هیرو

گام سوم : مدیریت استرس و اضطراب را به او بیاموزید

حتی اگر بیماری همه گیر کرونا وجود نداشت،رفتن به مدرسه برای کودکان پیش دبستانی یا کلاس اولی که تجربه حضور در موقعیت های کلاسی منظم را نداشتند می توانست سطحی از استرس و اضطراب را ایجاد کند.

دکتر گونار استاد برجسته رشد کودک در دانشگاه مینه سوتا معتقد است تغییر در عادات غذایی، ناتوانی در خوابیدن، بیدار شدن های مکرر از خواب و ناتوانی در بیدار شدن از خواب،بی قراری بیش از حد ؛ اجتناب از دوستان؛ و تغییر در خلق و خوی مانند تحریک پذیری ، دلهره ، یا طغیان های احساسی از نشانه های استرس در میان دانش آموزان خصوصا در اولین تجارب مدرسه رفتن است. هرچند بازگشت دانش آموزانی که مدت طولانی به خاطر تعطیلی مدارس به آموزش از راه دور مشغول بوده اند نیز می تواند با مشکلاتی نظیر کمبود اعتماد به نفس یا نگرانی از حضور مجدد و موفق در کلاس همراه باشد.

نظرات مختلفی برای مدیریت احساسات کودکان پیشنهاد شده است ک منجر به افزایش تاب آوری و اعتماد به نفس کودکان می شود. که در ادامه به سه مورد از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

 • از قدرت شگفت انگیز بازی استفاده کنید

یکی بهترین کاهنده های استرس بازی کردن است. شادی و تمرکزی که در جریان بازی خصوصا بازی های فکری و آموزشی ایجاد می شود با آزاد سازی آدرنالین باعث شادمانی و نشاط می شود. بازی های فانتزی هم به کودکان این امکان را می دهد تا جهانی را تصور کنند و بسازند که خودشان عامل اصلی ایجاد آن هستند.  آنها می توانند دست به پیش بینی بزند و سناریوهای مختلفی طراحی و اجرا کنند.

در نورو ساینس دو عامل کنترل داشتن و توانایی پیش بینی از ستون های اصلی کاهش استرس هستند.  بازی کردن والدین با کودکان و حمایت عاطفی آنها از فرزندانشان در میان بازی، قوت قلب دلگرم کننده است که باورهای بنیادین مرتبط با امنیت را در کودکان تقویت می کند. بیست دقیقه بازی کردن با کودکان در طول روز به اندازه ای در تامین سلامت روانی آنها تاثیر گذار است که برخی از محققان آن را یکی از مسئولیت های اصلی والدین مدرن می دانند. 

 • یک روال منظم و روتین ایجاد کنید

یامالیس دیاز ، دکترای روانشناسی کودک و نوجوان در مرکز مطالعه کودک NYU Langone  است . او می گوید: "بچه ها وقتی می دانند چه انتظاری از آنها دارید بهتر عمل می کنند. بنابراین به آنها کمک کنید برنامه روزانه مشخصی را برای خودشان تنظیم کنند."

برای کاهش استرس بازگشایی مدارس پیشنهاد می شود حداقل دو ماه قبل از بازگشایی مدارس سعی کنید ساعت خواب و بیداری و صرف وعده های اصلی غذایی را تنظیم کنید . حتی زمانی را برای انجام یک سری از تمرینات نقاشی یا مطالعه در نظر بگیرید تا فرزندتان کم کم به نشستن و تمرکز داشتن عادت کند.

اما چرا دو ماه؟

فیلیپا لالی، محقق سلامت روانی در دانشگاه لندن است. طی تحقیقات مهمی که انجام داده است به این نتیجه رسید که برای ایجاد یک عادت جدید افراد حداقل به 66 روز زمان نیاز دارند. که این زمان به سه دوره 22 روزه تقسیم بندی می شود. افرادی که به طور قاطع به دنبال ایجاد عادت جدیدی در زندگی هستند در این دوره های 22 روزه مراحل تخریب ، پیاده سازی و تثبیت را پشت سر می گذارند.

بیست دقیقه بازی کردن با کودکان در طول روز به اندازه ای در تامین سلامت روانی آنها تاثیر گذار است که برخی از محققان آن را یکی از مسئولیت های اصلی والدین مدرن می دانند. 

بنابراین اگر ما اولین روز مدرسه از فرزندمان انتظار داشته باشیم به جای 8 صبح ساعت 6 صبح سرحال بیدار شود و حداقل 4 ساعت متمرکز باشد و هیچ استرسی هم نداشته باشد، سخت اشتباه کرده ایم!. بچه ها اگر چه به خاطر طبیعت یادگیرنده و منعطفی که دارند خیلی زودتر و بهتر از بزرگسالان تغییر می کنند اما به همان اندازه هم نسبت به تغییرات بنیادین حساس و شکننده هستند و باید با تدبیر و زمان دادن به ایجاد عادت های لازم برای مدرسه رفتن به آنها کمک کنیم.

گام چهارم و مهمترین گام : برای مواجهه با کرونا و بازگشایی مدارس روی رعایت  بهداشت فردی  تاکید کنید

رعایت اصول بهداشت فردی یکی از مهمترین نکاتی است که کودکان قبل از رفتن به مدرسه باید با آن آشنا شوند. توجه به این نکات، بر حفظ و ارتقا سلامتی کودکان در محیط های اجتماعی مختلف من جمله مدرسه یا مهد تاثیر زیادی می گذارد و به سلامتی گروهی کودکان در یک کلاس هم کمک می کند. تنها یک دانش آموز که بدون رعایت نکات بهداشتی در کلاس عطسه و سرفه می کند می تواند باعث بیماری کل دانش آموزان یک کلاس شود. در دوران همه گیری کرونا و بازگشایی مدارس رعایت این موارد از اهمیت مضاعفی برخوردار می شود. اغلب بچه ها در محیط منزل اصول اولیه بهداشتی را به خوبی رعایت می کنند اما به خاطر جدید بودن محیط مهد یا مدرسه ممکن است برای درک موقعیت جدید و رفتار مناسب در هر موقعیت به آموزش مستقیم، مشاهده و یا تمرین نیاز داشته باشند. برای افزایش مهارت کودکان در صورت لزوم باید با بچه ها موارد مختلف را بارها و بارها تمرین کنید تا وقتی در موقعیت خاصی قرار می گیرند به راحتی بتوانند به آنها عمل کنند.

آماده شدن برای رفتن به مدرسه

چک لیست آموزش بهداشت فردی به کودکان در زمان کرونا و بازگشایی مدارس

موارد ضروری

 1. لوازم بهداشت شخصی مثل صابون مایع، شانه کوچک، ژل ضدعفونی دست یا اسپری کوچک الکل، لیوان شخصی و دستمال در اختیار فرزندتان قرار دهید.
 2. مدیریت وسایل زیادی که در کیف بچه هاست معمولا برای بچه های کلاس اول و یا کودکان پیش دبستانی مشکلاتی ایجاد می کند. به همین دلیل حتما کیفی را در اختیار فرزندتان بگذارید که دارای قسمت های جداگانه ای باشد و شما بتوانید لوازم بهداشتی او را در قسمت مشخصی از کیف او قرار دهید که به آسانی در دسترس کودک باشد.
 3. پیشنهاد می کنیم بعد از تهیه لباس فرم مدرسه آن را بررسی کنید. داشتن جیب در لباس فرم به حمل لوازم بهداشتی کوچک مثل اسپری و الکل خصوصا در حیاط مدرسه کمک می کند .
 4. برای فرزندتان توضیح دهید که حتما قبل از خوردن تغذیه و میان وعده اش دستش را کاملا با آب و مایع دست شویی فردی خود بشوید و برای بستن شیر آب از دستمال استفاده کند.
 5. به او بیاموزید که همیشه قبل از عطسه و سرفه با دستمال جلوی دهان و بینی خود را بگیرد تا از انتشار ویروس ها و میکروب ها پیشگیری کند. اگر امکان استفاده از دستمال را نداشت حتما آرنجش را جلوی بینی و دهان خود بگیرد. بعد از عطسه و سرفه حتما دستش را به خوبی با مایع بشوید.
 6. حتما از تغذیه سالم و شخصی خود استفاده کند. این میان وعده می تواند کیک های خانگی، آجیل، لقمه های نان و پنیر یا ساندویچ های خانگی باشد. به فرزندتان تاکید کنید که در مدتی که در مدرسه است آب کافی بنوشد. برایش یک کلمن کوچک تهیه کنید و آن را قبل از رفتن به مدرسه پر کنید. تا به راحتی زمانی که احساس تشنگی کرد بتواند آب بنوشد. در انتخاب کلمن دقت کنید تا هم اندازه کوچک و مناسبی داشته باشد و هم در آن از استحکام لازم برخوردار باشد تا به طور ناگهانی باز نشود و لوازم مدرسه کودک را خیس نکند. در ضمن کودک بتواند به راحتی در آن را باز و بسته کند.
 7. چند ماسک اضافه را داخل یک کیسه بهداشتی قرار دهید. کودک ممکن است ماسکش را کثیف کند یا از دستش بیافتد و . . . در این مواقع او با خیال راحت به ماسک اضافه دسترسی داشته باشد.
 8. به فرزندتان یادآوری کنید که در کلاس حداکثر فاصله ممکن یک و نیم تا دو متری را با بچه های دیگر داشته باشد و حتما از ماسک به طور صحیح استفاده کند. برایش توضیح دهید که چرا نباید ماسک را در زیر چانه اش قرار دهد .
 9. از آنجایی که تنفس درست و کامل برای کودکان اهمیت زیادی دارد و شاید قادر نباشند برای مدت طولانی ماسک را روی صورت خود نگه دارند، درباره رعایت فاصله اجتماعی ، باز بودن و تهویه هوای کلاس برایشان توضیح دهید تا در صورت نیاز بر رعایت این موارد دقت داشته باشند و شرایط کلاس را برایتان توضیح دهند.
 10. نحوه شستن صحیح دست ها که حداقل بیست ثانیه زمان می برد را به او آموزش دهید نشان دادن تصاویر و یا فیلم های آموزشی به یادگیری بهتر آنها کمک زیادی می کند.
 11. اگر فرزندتان نشانه هایی از تب، سردر، بدن درد، عطسه و سرفه و مشکلات گوارشی داشت حتما او را پیش پزشک ببرید. با مشورت پزشک او را 14 روز در خانه نگه دارید . فرصت او به مدرسه حتی اگر به کرونا مبتلا نشده باشد برای سایر هم کلاسی هایش نگرانی و استرس ایجاد می کند.
 12. قبل از بازگشایی مدارس با اولیای مدرسه درباره نحوه رعایت دستورالعمل های بهداشتی صحبت کنید. اگر سوالی دارید یا پیشنهادی دارید یا کمکی از دست تان بر می آید حتما با آنها در میان بگذارید. این کار هم تعامل شما را با مسئولین مدرسه افزایش می دهد و هم سوالات شما بی پاسخ نمی ماند.

والدین گرامی : سعی کنید لباس مدرسه کودکان حتما از جیب کافی برای نگهداری وسایل برخوردار باشد 

برای دانلود چک لیست فرستادن کودکان به مدارس در زمان کرونا ،که از طرف cdc.gov/coronavirus  منتشر شده به لینک زیر مراجعه کنید.


منابع :

https://www.oecd.org/

https://blogs.worldbank.org/

https://www.educationnext.org/

https://fivethirtyeight.com


توجه : هر گونه استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع و درج عبارت https://toyinfo.ir بلامانع است

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات