مشتريان گرامی : جهت اطمینان بیشتر ، پس از ثبت سفارش ، سلامت ظاهری و عملکرد کالاها تست و سپس ارسال می شوند
مقالات صنعت اسباب بازی آنان که نفت را به هنر کیمیا کنند

وقتی تولید اسباب بازی درآمد بیشتری از فروش طلای سیاه ایجاد می کند . . .

 

کیمیای تبدیل نفت به اسباب بازی

چندی قبل پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی متن گفتگو با محمد حسین فرجو دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی را پیرامون وضعیت صنعت اسباب بازی ایران منتشر کرد که متن کامل آن در ادامه آمده است

اسباب بازی فروشی , اسباببازی , عروسک , عروسک فروشی , هدیه تولد کودک , مجموع درآمد تولید اسباب بازی در چین چند برابر درآمد نفت ایران است  

درآمد تولید اسباب‌بازی چین ، چند برابر درآمد نفتی ایران

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: مشکل اصلی موجود در صنعت اسباب‌بازی این است که ما تکنولوژی روز تولید اسباب‌بازی را در کشور نداریم.

محمد حسین فرجو در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح مشکلات و موانع موجود در رشد صنعت اسباب بازی به عنوان یکی از صنایع فرهنگی پرداخت و گفت: در صنعت اسباب‌بازی ما نه از نظر محتوایی علم و دانش داریم و نه از نظر تجهیزات و ادوات. هیچ صنعت‌گری را پیدا نخواهید کرد که مثلاً موی سر عروسک تولید کند. دانشگاه هایمان نیز در این حوزه نیروی انسانی تربیت نکرده اند و نزدیک به شش سال است مصوبه ایجاد رشته طراحی اسباب‌بازی را از شورای گسترش گرفته‌ایم تا امروز اما هیچ یک از دانشگاه‌های هنری ما این رشته را در اولویت‌ و علاقه خود برای تربیت دانشجو قرار نداده‌اند و از طرف دیگر هم که تجهیزات و ادوات این کار به صورت صنعتی و تجاری را در اختیار نداریم.

رشد معناداری در صنعت اسباب‌بازی داشته‌ایم

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با بیان اینکه ما اکنون با واردات گسترده‌ی اسباب‌بازی از چین به عنوان یکی از معضلات پیش‌روی این صنعت مواجهه هستیم افزود: البته نباید نادیده‌بگیریم که از سال ۱۳۸۱ ما در صنعت اسباب‌بازی رشد معناداری داشته‌ایم. ما به سمتی می‌رویم که خلاءهای موجود از نبود اسباب‌بازی و سرگرمی بومی را پر کنیم. وی ادامه داد: ما از شورای عالی انقلاب فرهنگی تواقع داریم در این راه پشتیبان ما باشد به عنوان نمونه متأسفانه اسباب‌بازی‌های ممنوعه‌ای که در گمرک جلوی انها را گرفته بودیم و در اختیار سازمان املاک تملیکی و ستاد اجرایی حضرت امام (ره) قرار گرفته بود توسط دو سازمان دولتی در هشت استان کشور حراج شد که به نظر من مسئولین فرهنگی کشور باید نسبت به اینگونه وقایع واکنش نشان دهند و اگر می‌خواهیم در محصولات فرهنگی، نوآوری داشته باشیم آنها را صادر کنیم و در عرصه‌های اجتماعی- فرهنگی حضوری جدی داشته باشیم باید به این مسائل توجه کنیم.

شورای نظارت بر اسباب‌بازی یک دهه بودجه ند اشت

محمد حسین فرجو با تأکید بر تأثیر اسباب‌بازی در شکل‌گیری فرهنگ گفت: عروسک‌هایی چون باربی، سندی و .... مروج فرهنگ برهنگی هستند. در واقع چه کسی موافق فروش و توزیع آنها بین بچه‌ها است؟ آیا این خیانت نیست؟ شورای نظارت بر اسباب‌بازی به عنوان یک نهاد نظارتی، هدایتی در کشور یک دهه بودجه نداشت و از سوی دیگردشمنان ما بازی‌های رایانه‌ای بر ضد نظام جمهوری اسلامی ایران مثل دلتافورس، ژنرال و .. می‌سازند و کشورهای مخالف ما در رابطه با اسلام هراسی و شیعه کار می‌کنند و میلیاردها تومان برای فعالیت‌هایشان هزینه می‌کنند ما چه کار می‌کنیم؟ حتی حاضر نبودند برای شورای نظارت بر اسباب‌بازی بودجه تصویب شود و حمایتش کنند که به نظر من این اقدامات خلاف سیاست‌های فرهنگی رهبری است.

واردات اسباب‌بازی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در هر ماه

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در ادامه با مقایسه آماری؛ وضعیت واردات اسباب بازی را رو به بهبود دانست و تشریح کرد: واردات اسباب‌بازی به کشور در هر ماه در سال ۹۳ نزدیک به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار بوده است و میانگین رشد اسباب‌بازی خلاقانه، کمک آموزشی و فکری به نزدیک ۱۵ درصد رسیده است در حالی که در سال ۸۱ نزدیک یک درصد بود. وی ادامه داد: یکی از کارهای شورای نظارت ساماندهی تولید اسباب‌بازی داخلی بود و تمام اسباب‌بازی‌های داخلی نیاز به مجوز شورا دارند و لذا ما هولوگرامی در اختیار تولید کننده قرار می‌دهیم که شماره مجوز و شماره گواهینامه ثبت روی آن درج شده است که اگر کسی شماره ثبتی روی هولوگرام را به سامانه پیامک دبیرخانه ارسال کند شناسنامه اسباب‌بازی در اختیارش قرار می‌گیرد و در سال گذشته آمار اسباب‌بازی‌های ثبت شده نزدیک ۳۶۵ نمونه بود و امسال این رشد ادامه دارد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی از ما سوال کند

فرجو به تصویب و تأیید کلیات ایجاد بنیاد ملی اسباب‌بازی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و افزود: وقتی بچه‌های ما از سوی معاندین نظام تهدید می‌شوند ما باید نگران باشیم و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید به همین دلیل سریعتر عمل کند و بنیاد ملی اسباب‌بازی تأسیس شود و ما نباید فرصت‌ها را از دست دهیم. وی در ادامه گفت: استاندارد اسباب‌باری از سال ۸۲ با امضای رئیس جمهور اجباری شده است و نظارت و کنترلمان باید مستمر باشد و شورای عالی انقلاب فرهنگی که اساسنامه شورای نظارت بر اسباب‌بازی را تصویب کرده است باید بر این شورا نظارت و کنترل داشته باشد و شورا باید ما را بخواهد و از ما سوال کند.

درآمد تولید اسباب‌بازی چین چند برابر درآمد نفتی ایران

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در پایان با ذکر این نکته که چین درآمد تولید اسباب‌بازی‌اش چند برابر درآمد نفتی ایران است گفت: ما کشوری هستیم که جامعه در سبد هزینه خانوار هزینه بالایی برای اسباب‌بازی کودکش نمی‌کند. در آمریکا سرانه‌ی مصرف اسباب‌بازی برای هر کودک ۴۰۰-۳۵۰ دلار در سال، در اروپا ۲۵۰ دلار، در چین ۳/۶ دلار و در دنیا ۳۴ دلار است. خوشبختانه در یک دهه گذشته نوع نگرش مردم به اسباب‌بازی تغییر کرده و پدرها و مادرها معتقد هستند اسباب‌بازی در رشد شخصیت، توانایی‌ها، مهارت‌ها و حواس کودکانشان مؤثر است و برای آن وقت و هزینه بیشتری صرف می‌کنند.

منبع :www.toyinfo.ir

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
ویرایشگر
2019-01-16 6:07 ق.ظ

ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار این جامعه قرار میدید،توهرکاری اگه مدیریت وکنترل کردن باشه همه چیزبه خوبی پیش میره،در غیر اینصورت نه.

امینی
مهمان
2018-08-04 5:54 ب.ظ

علت پیشرفت اروپا و آمریکا هم متکی نبودن به نفت بوده
واقعا نفت برای ما فرصت ساز بوده یا مشکل ساز
از طرفی اسباب بازی واقعا صنعت است اما برای ما هنوز در تبتدای راه است